Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Küpeli Tığ Oyası Yapılışı

Küpeli Tığ Oyası Yapılışı

Küpeli Tığ Oyası Yapılışı
Küpeli Tığ Oyası Yapılışı

Adeta bir küpeli çiçeğinden esinlenerek tasarlanmış yine güzel bir tığ oyası modeli paylaşıyorum. Tığ oyasının yapılış videosunu da aşağıda bulabilirsiniz. İki farklı oya ipinin kullanıldığı oyada küpeli çiçeğinin ortasında serum halka kullanılmıştır. Yine bu tığ oyası da dışarda örülüp sonradan yazma kenarına eklemesi yapılan bir oya çeşididir.

Sonradan eklenen bir oya modeli olduğu için ilk olarak küpeli oya motifinin yapımı ile başlanmıştır. Çiçeğin yapımında yazmalarda kullanılan en küçük halkadan yararlanılmıştır. Halka haricinde küpelerdeki uzun ilmekler içinse 1 adet 5 numara şişe de ihtiyaç duyulmuştur. Küpeli tığ oyası 4 taç yapraktan elde edilmiştir.

Küpeli Tığ Oyası Yapımı
Küpeli Tığ Oyası Yapımı

Halka içerisine ip sabitlenerek yapraklar sırası ile yapılmaya başlanmıştır. Her bir yaprak biri geniş biri dar tırabzanlı iki yuva etrafında şekillenmiştir. Dar olan yuvaya da 10 adet tırabzan yapılarak yapraklar tamamlanmıştır. Yapraklar bittikten sonra 2 zincir çekip birini şişe geçirmek sureti ile 6 uzun ilmek çıkartılmıştır. Bu ilmeklerin her birinin tepesine 5 zincirli pimpirikler yapılmıştır. Böylelikle küpeli tığ motifi de tamamlanmıştır.

Devamında küpeli motiflerinin yazma kenarına eklenmesi aşamasına geçilmiştir. Bu oyada üstü pimpirikli iki çubuk yaparak ara verilmiştir. Diğer pimpiriksiz iki çubuğa da küpeli tığ motifleri iki yaprağı kullanılarak yazma kenarına eklenmiştir.

Küpeli Tığ Oyası Yapılış Videosu:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here