Kumaştan Muz Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Döşemedeki fazla muz lekesini alma
Döşemedeki fazla muz lekesini alma

Muz, dünyanın her bir tarafında sevilen, atıştırmalık, doyurucu ve yenmesi kolay bir meyvedir. Çok sevilen bir meyve olmasına rağmen bazı kumaşlarda çıkarması zor lekeler bırakması rahatsız edici olabiliyor. Bu dertten siz de muzdarip iseniz aşağıdaki muz lekelerini çıkarma yöntemlerini uygulamalısınız. Yalnız bunu uygularken elinizi çabuk tutmalısınız. Leke uzun süre kumaşta kalmamalıdır.

Kumaşlardan Muz Lekelerinin Çıkarılması

muz lekesinin fazlalılığını alma
muz lekesinin fazlalılığını alma

Fazla muz kalıntılarını sıyırın

Kumaşta kalan fazla miktardaki muzdan kurtulun. Bu size muz lekesini temizlemede kolaylık sağlayacaktır. Kumaşta daha az muz olması leke ile mücadelenizi kolaylaştıracaktır. Lekeye odaklanmanızı sağlayacaktır.

Kumaş etiketini kontrol edin

Eğer varsa kumaşın temizlik ve kullanım talimatlarına uyun. Kumaş etiketleri genellikle giysinin içinde, yakanın arkasında veya yan dikişte bulunur. Kumaşlardaki bakım etiketleri genellikle yıkama, kurutma, ütüleme ve kuru temizleme hakkında tavsiye edilen bilgilere sahiptir. Bazı kimyasallar ve farklı temizleme uygulamaları kumaşlara zarar verebilir. Bu nedenle kumaşla birlikte gelen talimatları uygulamak en iyisidir.

Kumaş temizlik için bir etiket içermiyorsa, kullanacağınız temizlik ürünlerinin nasıl tepki verdiğini örmek için kumaşın küçük bir alanında test edebilirsiniz.

muz lekesini su ile yıkama
muz lekesini su ile yıkama

Kumaşı soğuk su altında yıkayın

Kumaşı ters çevirerek soğuk su altında yıkayın. Bu çıkarmak istediğiniz muz lekesinin kumaşın liflerinden daha fazla uzaklaşmasına yardımcı olacaktır. İpek, kadife, süet ve rayon gibi kumaşlarda ise kuru temizleme yapılmalıdır. Bu tür kumaşları yıkamaya çalışmanız kumaşın özelliğini yitirmesine sebep olacaktır.

muz lekesine deterjan uygulaması
muz lekesine deterjan uygulaması

Enzimli ön yıkama leke giderici uygulayın

Çok fazla enzim içeren ön yıkama öncesi leke gidericiler kumaşları önceden ıslatmada ya da makinenin ön yıkama aşamasında kullanılmaktadır. Bu tür leke gidericiler köpük ya da sıvı formda olabilir. Kumaşı bir lavaboya yerleştirdikten sonra ön yıkama leke gidericisini biraz sıcak su ile karıştırın. Muz lekesine hazırladığınız leke gidericisini uygulayın. Kumaşı ılık suda yaklaşık 30 dakika tutun. Leke uzun süre bekletilmişse emilme daha uzun süreceği için bekletme süresini uzatın.

Lekeli bir kumaşa mümkün olan en kısa sürede müdahale edilmesi leke çıkarmadaki en önemli kurallardan biridir. Ne kadar erken aksiyon alırsanız lekeyi çıkarmada o kadar etkili olursunuz.

Enzimli leke gidericileri ipek veya yün kumaşlarda kullanmayın.

Alternatif bir diğer leke sökücü Borax’tır. Borax kullanıyorsanız, lekeye uygulayın, 30 dakika bekletin ve kumaşı yıkamaya devam edin.

muz lekesini makinede yıkama
muz lekesini makinede yıkama

Kumaşı Yıkayın

Kumaşı en sıcak su ayarında yıkayın. Kumaşın yapısı uygunsa, yıkamak için klorlu çamaşır suyu kullanın. Eğer yoksa renksiz bir çamaşır suyunda yıkamayı deneyin.

Kumaşı kurutucuya koymadan önce lekenin tamamen çıkarıldığından emin olun. Yıkama işlemi sırasında leke tamamen çıkmadıysa, kurutucu sıcaklığını lekeyi tamamen çıkartacak ayara set edin.

Kumaş için önerilen yıkama ayarlarıyla ilgili ayrıntılar için giysi etiketine bakmanızda fayda var.

Döşemelerden Muz Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Döşemedeki fazla muz lekesini alma
Döşemedeki fazla muz lekesini alma

Fazla muzu alın

Döşemedeki büyük muz parçalarını hafifçe alın. Büyük parçalardan kurtulmak, tüm temizleme işlemini kolaylaştıracaktır. Çünkü büyük parçalar kaldırıldıktan sonra, döşemenin lekeli alanını temizlemeye gerçekten odaklanabilirsiniz.

Muz lekesi için solüsyon hazırlama
Muz lekesi için solüsyon hazırlama

Temizleme solüsyonunu hazırlayın

2 su bardağı soğuk su ile 1 çorba kaşığı bulaşık deterjanını karıştırın. Soğuk su, döşemenin rengini korurken, bulaşık yıkama sıvısı yumuşak bir leke ile mücadele etmenizi sağlayacaktır.

Muz lekesini süngerle silme
Muz lekesini süngerle silme

Lekeyi temizlemede sünger kullanın

Lekeyi temizlemede kullanacağınız solüsyonu bir süngere dökün. Temiz yumuşak bir bez de kullanabilirsiniz. Temiz bir bez olmasına dikkat edin. Lekeyi ovmamaya çalışın. Aksine lekenin ortasından dış kenarlarına doğru hafif temizleme hareketleri kullanın. Muz lekesi kaybolana kadar bu adımı tekrarlayın.

Lekeli alanı bez ile kurulama
Lekeli alanı bez ile kurulama

Lekeyi kurutun

Alanı temizlemek için yeni bir bez kullanın ve temizleme solüsyonunu çıkarın. Sabun kalıntısını çıkarmak için yeni bir bezi biraz soğuk suya daldırabilirsiniz. Sabun artıklarını ve suyunu çıkarıp ekeli alanı kurutmak için elinizden geleni yapın.

Döşeme kumaşı kuruduğunda leke kahverengimsi görünüyorsa, 1 miktar beyaz sirke ve 2 miktar su karıştırın ve lekeye uygulayın. Oluşturduğunu sirke çözeltisini az miktarda uygulayın. Lekeyi silin ve lekeli alanın kurumasına izin verin. Bu adımı yalnızca bir kez tekrarlayın ve ardından kumaşı temiz ve soğuk suyla tekrar temizlemeye çalışın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı