Kumaştan Farklı Bir Çiçek Tasarımı

kumaş çiçek resimli anlatım
kumaş çiçek resimli anlatım

Elimizdeki kumaşlardan dekoratif amaçlı çok güzel aksesuarlar elde edebileceğimizi biliyor muydunuz? Evet, kumaşlarımız sadece bir kıyafet dikmek için ya da başka işler için kullanılmıyor. Dekoratif süslemelerimizde çok güzel projeler ortaya çıkarmamıza yardımcı olmaktadır. Sizlere daha önceki yazımda kumaştan çiçek yapım yöntemlerinden bahsetmiştim. Bu yazımda da farklı bir yöntem kullanarak kumaştan nasıl çiçek süsü yapılır onu resimlerle dilimin döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

kumaştan çiçek tasarımı

Bu seferki kumaştan çiçek kendin yap projemizde iki farklı kumaş çeşidinden yararlanacağız. Viskon ve krep kumaşları kullanacağız. İsterseniz emprime kumaş da olabilir. Kumaşlarımız 4 cm. ölçüsündeki kareler şeklinde keselim. Bu şekilde 7 adet kare kumaş elde edeceğiz.

kumaştan çiçek

Her bir kare kumaşımızı resimdeki gibi çapraz katlıyoruz.

kumaştan çiçek nasıl tasarlanır

Şimdi kopmayacak tarzda güçlü bir iplik bulun ya da yoksa ipliğinizi ikiye katlayıp çapraz katlanmış kumaşımızın kenarlarını resimdeki gibi teyelleyelim.

kumaştan çiçek yapım yöntemi
kumaştan çiçek tasarlama

İlk kumaşımızın kenarlarını diktikten sonra dikişimiz sonlandırmadan hemen ucuna diğer kumaşımızı ekleyerek dikmeye devam edelim. Bir düz bir çiçekli kumaş ekleyerek son kumaş parçamıza kadar sürdürelim.

kumaş çiçek yapımı

Yine dikişle eklediğimiz kumaşları büzüşmüş bir hale getiriyoruz.

kumaş gül yapımı
kumaş ile çiçek yapalım

Düz kumaştan itibaren resimdeki gibi içe doğru katlama işlemine geçiyoruz.

kumaş ile gül yapalım
kumaş ile doku gül
kumaştan gül nasıl yapılır

Ve sona yaklaştığımızda çiçeğimiz yavaş yavaş şekillenmeye başlayacaktır.

kumaştan gül yapma teknikleri

Kumaştan çiçek yapımımız tamamlandı. Şimdi de yapraklarının yapımına geçelim. Bunun için 4×4 cm. krep kare kumaşı iki kez çapraz katlayıp alt kenarlarını diğer oluşturduğumuz yapraklarla birlikte dikiyoruz.

kumaştan çiçekler
kumaştan çiçek yapımı resimli
kumaştan çiçek yapılışı resimli
kumaş kullanarak çiçek yapımı
kumaş kullanarak gül yapımı

Kumaştan çiçeğimizin yapraklarının dikimini diyagonal ve büzüşük bir şekilde yaptıktan sonra çiçeğimize yine dikişle ekliyoruz.

kumaş çiçek teknikleri
kumaştan dekoratif çiçekler
kumaş çiçek resimli anlatım

Artık kumaştan yapılma çiçek projemiz kullanıma hazır hale gelmiştir. Tüm dikişleri görünmeyecek bir biçimde alt tarafında kalmıştır. Şimdi, bu çiçek aksesuarımızı başka bir kendin yap çanta veya şapka projemizde aksesuar olarak kullanabiliriz. Hatta elbisemizin uygun bir yerine dikerek süsleyebiliriz. Daha bir çok farklı süslemeler de yapabiliriz. Bu çiçeklerden birkaç tane daha yapıp yayvan bir küçük tabak içerisine yerleştirerek masamızı da süsleyebiliriz. Dekoratif aksesuar ve süsleme amaçlı bir çok projemizde değerlendirebileceğimiz bir kumaştan çiçeğimiz oldu.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı