Kumaş Parçalarından Kalpli Süs Yapımı

Kendin yap kalp süsü
Kendin yap kalp süsü

Merhaba bayanlar; sizlere bugünkü kendin yap çalışmasında yabancı bir kaynaktan alıntı olan kalpli değişik bir ev süsü yapımından söz edeceğiz. Kumaş parçalarından kalpli süs yapılışı hakkında detaylı bilgileri elbette sunacağız, fakat önce nelerde kullanılabilir konusunda bilgiler verelim. Hepimiz evimizde değişik türde süslere yer vermekteyizdir. Bazen yapımları daha ilginç olan ve biraz da emek isteyen belli çalışmalar sayesinde, bazı hanımlar evlerinde ilginç süslere de yer verebilmektedir. İşte bugünkü çalışmamız olan kumaş parçalarıyla kalpli süs, bu türde güzel bir ev dekoru amaçlı yapılacak bir kendin yap projesi olacaktır. Tabi ihtiyaca göre farklı kullanımlar için de bu eşsiz ev süsünü siz de evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kumaş Parçalarından Kalpli Süs Malzemeleri

Kumaştan kalpli süs yapımı için gerekli olacak malzemeler arasında; ütü, altlık olarak kullanılan beyaz malzeme ( masada bir nesnenin kaymaması için kullanılan altılık), kumaş parçaları( resimdeki gibi değişik türde ve aynı renkte olabilir), püskül (süs yapımı için), makas, kalem, şiş gerekli olacak malzemelerdir. Malzemelerin ne kadar kolay olduklarını fark etmişsinizdir. Yapımı kolay olan bu püsküllü süsü, siz de basit malzemelerle bir araya getirip kolayca yapabilirsiniz. Şimdi dilerseniz yapım aşamasına hemen geçelim, evde süs eşyası olarak ya da farklı amaçlar için kullanılabilecek kumaştan kalpli süs yapımına geçelim.

Kumaş Parçalarından Kalpli Süs Yapılışı

Yapım aşaması son derece basit olan çalışmamız için ilk etapta malzemeler hazırsa, altlık olarak kullanılan masa üzerinde bir şeyin kaymamasını sağlayan aracımızı ele alıp ona kalp şeklini vereceğiz. Yarım kalp yapmak için gerektiği kadar kestiğimiz bir parçaya, resimdeki gibi kalp şeklinin yarım halini çizeceğiz. Fakat iki adet parça olacaktır. Biz yarım kalp çizip kestiğimizde kalp ortaya çıkacak şekilde parçalarımız iki adet oluşmuş olacaktır.

Zaten kalp şeklinde elimizde yer alacak şekli resimlerden görebilirsiniz. Daha sonra kumaşı ütüleyerek yine resimdeki gibi üç farklı parça yapacak şekilde makasla keseceğiz. Farklı türde başka bir kumaşı da resimdeki gibi küçük parçalar halinde keseceğiz. Bu işlemin ardından elimizdeki beyaz süs malzememizi yine resimdeki gibi altlık dediğimiz malzemenin içindeki küçük deliklere şiş yardımıyla geçirmeye başlayacağız. Alttan farklı görünecek üstten farklı görünecek olan altlık malzemesinde, çok hoş bir beyaz bir de mavi rengi göreceğiniz şekilde işlem yapmaya devam edeceksiniz.

Resimler arasında ortada bir kupa mavi ve beyaz renkte süsün belirgin olduğu haline gelene kadar devam ediyoruz. Bu işleme ulaşınca bu kez yine resimli anlatımdan yararlanarak, kalbin tamamını bu şekilde şişle kumaş parçalarını geçirerek dolanacağız. En son olarak resimlerdeki gibi bir görünüm elde edeceğiz. Altlığın arkasını çevirince ortaya harika bir kalpli süs çıkmış olacaktır. Şimdiden bütün hanımlara bu eşsiz güzel çalışma için kolay gelsin diyoruz.

astar hazırlığı
astara şablon çizme
şablonu bitirme
kalp şeklindeki astarı kesme
kumaşı kalpli astarla birleştirme
kalpli süs
Kumaştan kalpli süs
Kumaş parçalarından kalpli süs yapılışı
Kumaş parçalarıyla kalpli süs
Kumaştan kalpli süs yapımı
Kumaş ile kalpli süs yapma
Kumaş parçalarından kalpli süs
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı