Kum Boncuktan Namaz Örtüsü Oya Modeli

Kum Boncuktan Namaz Örtüsü Oya Yapımı
Kum Boncuktan Namaz Örtüsü Oya Yapımı

Kum boncuktan yapılan namaz örtüsü oyasının yapım aşamalarının anlatıldığı yeni bir konu ile karşınızdayım. Önceden ipe kum boncukları dizerek 5 sırada tülbent  kenarını döne döne yapacağınız bir oya olacak. Özellikle namaz örtüsü kenarları ya da yazma kenarlarında hoş duracak güzel bir boncuklu oya modelidir.

Genel hatları ile kum boncuktan namaz örtüsü, tığ batısının üzerine işlenen kutucuklardan oluşmaktadır. Kum boncuklarının olduğu kısımda bu kutucukların biraz daha geniş tutulduğu görülmektedir. Yine dikkati çeken bir husus kum boncuklarından oluşan kısım ile ara motifin birbirine zıt üçgenlerden oluşmasıdır. Motifli olan bölümdeki birden fazla kum boncuklardan oluşan boncuklu çiçek yapısı da oyaya ayrı bir güzellik katmıştır.

Kum Boncuklu Namaz Örtüsü Kenarı Nasıl Örülür?

Tığ batısının üzerine ilk sırada zincir ve ikili tırabzanlarla 10 tane kutucuk yapıyoruz. İki zincir çekip üzerine 6 tane boncuk atıyoruz. Boncukları daire olacak şekilde kapatıyoruz. Bir zincir çekiyoruz ve üzerine 1 boncuk daha atıp kapatıp 1 zincir daha çekiyoruz. Altta 2 boncuk, üstte 4 boncuk olacak şekilde girip kapatıyoruz ve bu tek boncuğu ortaya alıyoruz. Ardından 3 zincir çekip 2 tığ batısı atlayıp üçüncüye batarak ikili tırabzanlarla geniş yuva elde ediyoruz. Tülbent kenarı boyunca ilk sırayı 10 kutucuk-1 boncuk şeklinde ilerliyoruz.

Sonraki her bir sırada 1 kutucuk eksilterek ipi kırmadan namaz örtüsü kenarı boyunca döne döne aynı işlemleri uyguluyoruz. Sonucunda resimde görülen kum boncuktan namaz örtüsü oyası modelini elde etmiş olacağız.

Kum Boncuklarla Namaz Örtüsü Oyası Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı