Kum Boncuktan Kolye Yapımı

Kum Boncuktan Kolye
Kum Boncuktan Kolye

Kolyenin yeri ve tarihi en eskilere kadar dayanmaktadır. Kadınların kıyafetlerini  kombin olarak tamamlayan bir aksesuardır. Kum boncuktan kolye nasıl yapılır? hep birlikte öğrenelim.

Malzemeler: Seçeceğiniz renkte kum boncuklar, Makas, Misina ip, İğne, Yumak ip, Bir parça kumaş.

Yapımı:

İlk önce tercih ettiğiniz boncuk olan tezgaha misina ipi, kolye uzunluğuna göre geçirin. Seçeceğiniz kumaşı, boncuk tezgahı üzerinde dokuma işlemini gerçekleştirin. Boncuk tezgahında tercihen üç adet renklerden oluşan boncuklarla baştaki kenar hariç bütün taraflarını işleyebilirsiniz. Bunu söylememizin amacı; yapacağınız kolye bu şekilde daha güzel bir görünüm elde edecektir. Kenarlar bittikten sonra kolyenin orta kısmını kafanızda tasarladığınız şekle veya modele göre tekrar üç renklerden oluşan bir kat renk daha dokuyun. Bu şekilde hem kolyeye kabartı olarak güzel bir şekil verilecektir hem de gösterişli duracaktır. Kolyenin göbek kısmının da dokuması bitince, göbeğin iki tarafını kafanızda yarattığınız ya da istediğiniz bir model şekli vererek boncukları işleyin. Son olarak tezgahta yer alan kolyeyi bitirmiş oluyoruz. İşlemi biten kolyenin ucunu tezgahta bitirdikten sonra, üst tarafta ki ipler hariç, iki tarafta bulunan iplere kum boncuklarını dizin. Buraya kadar en yorucu ve uğraştırıcı kısmı bitirmiş oluyoruz. Bundan sonra ki en önemli detayı bitirdikten sonra geriye kolyenin askılarını yapmak kalıyor. Kolye uzunluğunun ne kadar uzun olmasını istiyorsanız iğneyi misina ipine takın. Her bir askıya kolyenin üst tarafında bulunan boncuklara teker teker iğneyi geçirerek üzerine kum boncukları dizin. Bu arada askı kısmı tamamen sizin tercihinize bağlıdır. İnce veya kalın bir sıra da yapabilirsiniz. İki adet üst tarafta bulunan uca ise; aynı olacak şekilde boncukları dizmeniz ile birlikte bu işlemde bitmiş oluyor. Kolyenin arka tarafında yer alan ipleri hoş olmayan bir görünüm sergilememek ve kapatmak için, bir parça istediğiniz renkte kumaşı alın, kolyenin arka tarafına düz bir şekilde yerleştirin ve dikin. Bu uygulayacağınız işlemi, kolyenin daha kullanılabilir ve sağlam olması için tavsiye ediyoruz. Son olarak; kolye askılarını birleştirip birbirine bağlayın. Bağladıktan sonra kolyenin arka kısmı iyi görünmesi açısından aynı kumaştan oval şeklinde bir parça kesin ve dikerek sağlamlaştırın. Herkese kolay gelsin.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı