Kum Boncuktan Çiçek Motifli Kalem Oyası

Kum boncuklu kalem oyası
Kum boncuklu kalem oyası

Hem çok güzel hem de yapılışı çok kolay bir kum boncuklu oya yapımı ile paylaşımlara devam ediyoruz. Bu tığ oyasında kalem de kullanıldığı için aynı zamanda yeni kum boncuklu kalem oyası da diyebiliriz. Birçok çeşitliliği içinde barındıran bu şık oyanın nasıl yapıldığını bu konumuzda öğreneceksiniz.

Yeni kum boncuklu oya modeli, edinilen uzun ilmekler arasına kum boncuklar ile çiçek oluşturularak yapılmış bir modeldir. Çiçekler altısı siyah biri beyaz toplamda 7 adet kum boncuğun birleşimi ile elde edilmiştir. Uzun ilmekler yapımında ise dondurma çubuğundan faydalanılmıştır. Tamamlandığında ise çok güzel ve sade bir kum boncuklu yazma oyası ortaya çıkarılmıştır.

Tığ İşi Çiçek Motifli Kum Boncuk-Kalem Oyası Nasıl Yapılır?

İlk etapta kum boncukların oya ipine dizilmesi ile işe başlanır. Altı siyah-bir beyaz-altı siyah şeklinde boncuklar ipe dizilir. Sonrasında yazmanın tığ batısı işlenerek çiçek motifli kum boncuklu kalem oyasının yapımında başlanır.

Kum Boncuktan Çiçek Motifli Kalem Oyası
Kum Boncuktan Çiçek Motifli Kalem Oyası

İlk sıra dondurma çubuğu ile ilmek toplama işlemi ile gerçekleşir. Tüm yazma boyunca tığ batısından zincirle ilmek edinilerek uzun ilmekler toplanır.

İkinci sırada kum boncuklardan çiçek yapımına geçilir. İlk olarak iki uzun ilmek sabitlenir. Bir adet zincir çekilir ve 6 adet siyah kum boncuk üzerine atılır. Boncuklar kapatılır ve 1 adet zincir çekilir. Üzerine 1 adet beyaz kum boncuk atılır ve kapatılır. Beyaz boncuk 6 adet siyah boncuğun arasına denk getirilerek ilmek alıp tekrar kapatılır. Bu işlemler diğer ilmekler üzerinde de uygulanır.

Kaynak: https://youtu.be/xPajiM6OeZo (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı