Kum Boncuklu Yalancı İğne Oyası Yapımı

Kum Boncuklu Yalancı İğne Oyası Modeli
Kum Boncuklu Yalancı İğne Oyası Modeli

Çeyizlerin vazgeçilmezi olabilecek iğne oyasından çevirme kum boncuklu yalancı iğne oyası yapılışını inceleyeceğiz. Görünüm itibari ile sanki iğne oyasını andıran bir tığ oyası yapımını öğreneceğiz. Büyük ve yuvarlak motifleri ile yazma kenarlarınızı ya da tülbent kenarlarınızı şenlendirecek bir oya modeli keşfedeceğiz.

İki renkte oya ipi ile kum boncuklarının kullanıldığı bu yeni çeyizlik tığ oyası örneğinde ayrıca bir çataldan da yardım alınmıştır. Çatal ile yalancı iğne oyası modelinin orta kısmı yapılmıştır. Dış kısmı, tığ batısı ve ekleme yeri tığ ile işlenmiştir.

Tığ İşi Kum Boncuklu Yalancı İğne Oyası Yapımı

Motifleri dışarıda yapılıp tığ batısına sonradan eklemeli bir kenar oya modeli ile karşı karşıyayız. Onun için ilk olarak dairesel formdaki motiflerin yapımı ile başlanmıştır. Bir çatal üzerine yeşil oya ipi 12 kere dolanmış ve iğne dolanan iplerin ortasından geçirilerek sabitleme işlemi yapılmıştır. İpin ucu kopartılarak sarım çataldan çıkartılmıştır.

Kum Boncuklu Yalancı İğne Oyası
Kum Boncuklu Yalancı İğne Oyası

Kırmızı renkli ipe geçilerek çatalla yapılan ilmeklerin her birine 2 zincir çekip 1 sık iğne ile kapatma işlemi gerçekleştirilmiştir. Son ilmeğe de yapılarak ilmeklerin toplanması bitirilmiş ve oluşan daire kapatılmamıştır. Bu konumda iken geri dönülmüş ve 2 zincir çekip daha önceden çekilen 2 zincire girilmiştir. Araya 1 kum boncuk atılmış ve 1 zincir çekilerek aynı yere sık iğne ile kapatılmıştır. Bu işlem tüm daire boyunca tekrarlanmıştır.

Sona gelindiğinde ip kopartılıp kum boncuklu yalancı iğne oyasının eklenmesine geçilmiştir. Tığ batısı iğne oyası ile zürafa çekilerek yapılmıştır. Üzerine de motifleri eklemek için tırabzan üstüne 4 zincirli pimpiriklerle birkaç sıra gidildikten sonra motif eklenmiştir.

Kum Boncuklu Yalancı İğne Oyası Videosu

Kaynak: https://youtu.be/uYi6PfdQhl0 (oya fikir ve tasarım evim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı