Kum Boncuklu Mevlit ya da Namaz Örtüsü Oyası

Kum Boncuklu Namaz Oyası
Kum Boncuklu Namaz Oyası

Sizlere şahane bir kum boncuklu mevlit ya da namaz örtüsü tığ oyası modeli ve nasıl yapıldığını aktaracağız. Hemen işlemek isteyeceğiniz türden şık bir çeyizlik yazma modeli öğrenmiş olacaksınız. Sade ve şık bir model olduğunu söyleyebiliriz. Tek renk oya ipi ve kum boncuklarla çok güzel bir oya modeli ortaya çıkarılmış. Zaten namaz ve mevlit oyalarının da çok fazla renk tercih edilmemektedir.

Biraz da iğne oyasını andırır bir modelmiş gibi görünebilir ama tığla çalışılmış olduğunu hemen belirtelim. İğneyi andıran bir başka modeli de iğne oyası tadında namaz-mevlit oyası yazımızda bahsetmiştik. Onda da kum boncuklar tığ oyası örneğini süslemişti.

Tığ İşi Kum Boncuklu Mevlit-Namaz Oyası Yapımı

Modeli incelediğimizde dağlar arası yelpazeye benzeyen motiflerden oluştuğu görülmektedir. Hem dağlar olsun hem yelpaze olsun ikisinde de kum boncuklar kullanılmıştır. Oya sıralı bir şekilde ilerlemektedir. Öncesinde kum boncuklar ip dizilerek bir ön hazırlık yapılmaktadır.

Kum Boncuklu Mevlit Oyası
Kum Boncuklu Mevlit Oyası

Dağ motifleri dörtlü tırabzanlı dolgular ve bu dolguların yukarı doğru eksiltilmesi ile oluşturulmuştur. Aynı zamanda tırabzan grupları aralarına küçük bir örümcek çekilerek birer adet kum boncuk atılmıştır. Yelpaze motifleri de tırabzan ve örümcek ağırlıklıdır. Kum boncukların çokça kullanıldığı bir motiftir.

Önceden belirttiğimiz gibi sıralı bir şekilde yapılmıştır. Sıra sonlarında dönülüp diğer sıranın yapımına geçilmektedir. Hem dağ hem de yelpazeler birlikte sıralı bir şekilde çalışılmaktadır. Biraz karmaşık bir yapımı olan kum boncuklu mevlit-namaz oyası aşağıdaki videosunda daha ayrıntılı gösterilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/I1RxP8hsnQM (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı