Kum Boncuklu Mevlit Namaz Örtüsü Yapımı

Kum Boncuklu Namaz Mevlit Örtü Oya Örneği
Kum Boncuklu Namaz Mevlit Örtü Oya Örneği

Örgü ve Dantel Dünyasının bir başka oya modeli videolu anlatımını sizlere sunuyorum. Namazlarda ve mevlitlerde kullanacağınız örtüler için harika bir kum boncuklu oya örneği sizleri bekliyor. Bu oya modeli yazma üzerine değil elde örülüp sonradan yazmaya dikilen mevlit veya namaz örtüsü olarak kullanabileceğiniz boncuklu bir oya modelidir.

Mevlit ya da namaz örtüsü oya örneği için gerekli olan malzemeler:

Kum boncuklar
Leylak markası açık renkli bir 50 numara oya ipi
22 numaralı tığ (21 numaralı tığ da kullanabilirsiniz)

Modelin yapımında zincir, tırabzan, sık iğne gibi oya teknikleri kullanılmıştır. Oya örneğinin üst kenar kısmı aynı balık sırtı oya tekniğinde olduğu gibi örülmektedir.

Balık sırtı oya örneği
Balık sırtı oya örneği

Balık sırtının tepelerine boncuklar ile birlikte örümcekler işlenmektedir. Örümcekler örüldükten sonra ters çevirip sık iğnelerin işlenmesine geçilmektedir. Bunu yaparken boncuklu kanat haricindeki kanatlar alınmaktadır. Bu şekilde diğer örümcekler de örülmektedir.

Son örümcek yarım bırakılmakta ve tekrar dönülüp ipe boncuk atılmaktadır. Boncuk atıldıktan sonra yine pimpirik tepelerine örümcekler örülmektedir. Sonu yarım bırakıp dönüp tepelere örümcek yapıp son tepeye kadar eksiltme yapılmaktadır.

Kum boncuklu örümcekler
Kum boncuklu örümcekler

Sonrasında yarım bırakılan yerlere inmek adına sık iğneler yapılmaktadır. En son yere inildiğinde mevlit örtüsü kenar oyası ilk dilimi artık ortaya çıkacaktır. Oya örneğinin diğer dilimleri için aşağıya doğru örümceklerle inerek ilk dilimdeki işlemler tekrarlanmaktadır. En son aşamada oya örneğini yazma kenarına dikmek için balık sırtı üzerine zincir çekip köprüler oluşturulmaktadır. Bunu yapmak istemezseniz sadece balık sırtının tepelerinden de örneği yazmanıza dikebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı