Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Kum Boncuklu Kalem Oyası Yapımı

Kum Boncuklu Kalem Oyası Yapımı

Kum Boncuklu Kalem Oyası Yapımı
Kum Boncuklu Kalem Oyası Yapımı

Kalemle örülen boncuklu oyalar oldukça istek almaktadır. Özellikle kum boncukla yapılanı oldukça merak edilmektedir. Bu sebeple yeni bir paylaşım olan kum boncuklu kalem oyası modeli yapılışını bu konuda incelemek istedim.

Beyaz beyaz kum boncuklar kalemle çekilen uzun ilmeklerin üzerinde şahane bir görüntü oluşturmaktadır. Basit bir yapımı olan bu kalem oya örneği topu topu iki sıradan oluşmaktadır. İlk sıra kutucuklar üzerine kalem yardımıyla çekilen uzun ilmeklerden oluşmaktadır. İkinci sırada ise uzun ilmekler çapraz bir şekilde üzerine 3 boncuk atılarak örülmektedir.

Tığ İşi Kum Boncuklu Kalem Oyası Yapımı

Yazma kenarının tığ batısı çalışıldıktan sonra ip tığ batısına sabitlenir ve kum boncuklu kalem oyasının ilk sırası yapılır. 3 zincir çekilir ve başına bir kez alarak diğer tığ batısına girilir. Üçlü bir tırabzanla yukarı çıkılarak bir kutucuk oluşturulur. 2 zincir çekip biri uzatılarak kaleme geçirilir. Kalemin dibinden tekrar 3 zincir çekilerek tüm sıra boyunca kutu üzerine uzun ilmekler çekilip kalem üzerine alınır.

Kum Boncuklu Kalem Oyası
Kum Boncuklu Kalem Oyası

İkinci sıranın yapımına geçilmeden önce ipe kum boncuklar dizilir. Sonra uzun ilmeklerde ikisi arada bir atlanarak birleştirilir. Üzerine 4 zincir çekilip 3 boncuk atılır ve zincirler üzerine kapatılır. Arada bırakılan uzun ilmeğe girilir ve tekrar arada bir ilmek atlanıp diğerine kapatılarak aynı adımlar tekrarlanır.

Uzun ilmekler bu şekilde çaprazlama birleştirilip üzerine boncuk atılarak boncuklu kalem oyası bitirilir.

Anlatımlı Kum Boncuklu Kalem Oyası Videosu

Bu iki sıranın nasıl yapıldığını daha iyi anlayabilmeniz için size oya modelinin yapılış videosunu paylaşıyorum. Videoyu izleyerek örneği daha kolay bir şekilde yapabileceğinize inanıyorum.

Kaynak: https://youtu.be/AvNHK1V72oA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here