Kum Boncuk Oyası Yapımı

Kum Boncuk Oyası
Kum Boncuk Oyası

Merhaba bayanlar; kum boncuk oyası tamamen farklı gelecek ve hanımların çok seveceği bir oya türü olacaktır. Örneğimiz oldukça kolay yapılabilen, gösterişli gelecek çok şık bir modeldir. Sizler de evinizde, soğuk kış aylarında bu harika oya modelini rahatça yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu oyayı yaparak, sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Genç kızların çeyizlerinde, böylesi farklı oya örnekler kesinlikle yer almalıdır. Siz de çeyizlerinizi renklendirebileceğiniz bu harika oya örneği, anlatımlı şekilde sunduğumuz bu çalışmayla kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca bu oya modeli en yeni oya örnekleri arasında da yer almaktadır.

Kum Boncuk Oyası Malzemeleri

Rengini kendinizin belirleyeceği oya ipliği (tülbent renginde olacaktır), tülbent (sade renkte), 22 numara oya mili, oya için kum boncuğu. Bu malzemeleri tedarik ederek, bu örneği basit şekilde yapabilirsiniz. Kum boncuk oyası için kullanılacak malzemelerin ve tülbentle ipinizin aynı renk olmasına mutlaka özen gösteriniz. Aksi taktirde farklı renk tercihi durumunda, yanlış bir seçim oluşabilir ve iyi görünmemesini de sağlayabilir. Sizlere sunduğumuz bu örnekte, mavi renk tülbent ve beyaz kum boncuk oyası tercih ettik.

Kum Boncuk Oyası Yapılışı

Öncelikle kum boncuklarını oya ipine diziniz. Dizme işlemi sonrasında oya ipliğiyle birlikte tülbent kenarını geçiniz. İkişer zincir çekerek, ilmeksiz bir şekilde tülbent etrafını geçmeye devam ediniz. Daha önce ipe dizmiş olduğunuz kum boncuklarından, oyayı işlemeye başlayabilirsiniz. İlk önce bir tane boncuk alarak, oyayı işleyiniz. Daha sonra ise ikinci boncuğu elinize alarak, diğer boncuğun dip kısmına bir kez batınız. Sonrasında tekrar çevirip, bir kez daha boncuk alınız. Diğer boncuğun yanına batarak devam ediniz. Yani bu şekilde her iki tarafta üçer boncuk oluştuğunu görmüş olacaksınız.

Milin başına iki ilmek alarak, üç tane zincir boşluğuna batmalısınız. Devamında ise batmış olduğunuz boşluktan, iki ilmek alarak çıkınız. Sonrasında üç zincir çekmeli ve ilmeksiz yedi kez doldurup, aşağı kısma inmelisiniz. Bu şekilde oyanızın tarife uygun şekilde oluştuğunu fark edeceksiniz. Aynı bu işlemleri uygulayarak, tülbentteki kum boncuk oyası modelini sizlerde bitirebilirsiniz. Kum boncuk oyasını, dilerseniz iğne işi olarak da rahatlıkla yapabilirsiniz. Biz sizlere bu oya örneğinde tığ ile nasıl yapıldığını anlatmış olduk.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı