Kullanılmış Çay Poşetlerini Atmayın!

poşet çaydan yüz toniği
poşet çaydan yüz toniği

Evet bugün sizlerle çok duymadığınız ve belki de daha önce hiç okumadığınız farklı bir konudan bahsedeceğim. Eğer poşet çay kullanıyorsanız bu yazacaklarıma mutlaka kulak asın. Çok şaşıracaksınız ama kullanılmış çay poşetleri sağlık ve güzellik sorunlarınıza derman olacak. Siz de ilk duyduğunuzda inanamadınız değil mi? Ama gerçek inanın.

Malum bilindiği üzere çay, hücreleri onaran antioksidanlar içermektedir. Hasar görmüş hücreler ise ciltte kırışıklıklara ve bazı hastalıkların belirmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı çay poşetlerinizi işinizi gördükten sonra çöpe atma düşünceniz ortadan kalkmıştır diye düşünüyorum. Artık son düşünceniz çöpe atmak olmalı, çünkü onunla daha işimiz daha bitmedi. Kullanılmış çay poşetlerini değerlendirip onlardan daha çok fayda elde etmenin yollarını bu yazımda öğreneceksiniz. Sadece sağlıkla ilgili konularda faydalı değil. Temizlik konusunda da püf noktaları sizleri bekliyor olacak. Evet, hazırsanız o zaman tek tek anlatmaya başlayayım.

Güneş Yanıkları Tedavisinde Kullanabiliriz

güneş yanıklarına çay iyi gelir
güneş yanıklarına çay iyi gelir

Çaydan sonra çay poşetlerinizin soğumasına izin verin. Daha sonra onları güneş yanığı, küçük yanıklar, hatta tıraş sonrası yanıklar da dahil olmak üzere rahatlamak için cildinizin üzerine koyabilirsiniz. Cildinizin büyük bir bakıma gereksinimi varsa çay banyosu yapabilir ya da kendinizi soğuk dolu bir küvete batırabilirsiniz.

Döküntüler ve Böcek Isırıklarına Birebir

poşet çay kaşıntıları azaltır
poşet çay kaşıntıları azaltır

Cildinizde oluşacak döküntüler ve böcek ısırıkları sonrasında yoğun bir kaşıntı durumu ile karşılaşırız. Bu tip durumlarda kullanılmış poşet çaylar imdadımıza yetişiyor. Hemen döküntü ve ısırık yüzeylerine poşet çaylarını yerleştirin. Kaşıntınızın azaldığını hemen fark edeceksiniz.

Diş Eti Kanama ve Yaralarını Azaltın 

diş eti kanamasında poşet çay
diş eti kanamasında poşet çay

Problem çıkartan diş etinizin üzerine soğuk kullanılmış bir çay poşeti koyarak acınızı ya da kanamanızı hafifletebilirsiniz. Ayrıca ağrıya da sebep olan şişmiş dokuları azaltabilirsiniz.

Çürük ve Ezikleri İyileştir

poşet çayla morarmaları gider
poşet çayla morarmaları gider

Vücudunuzdaki çürük, ezik ve morarmaları daha çabuk iyileşmek için kullanılmış çay poşetini üzerine koyun. Vücuttaki en küçük kılcal damarlar çürükleri oluşturur. Çay içerisinde bulunan tanen maddesi kan damarlarını sıkıştırdıklarından, renk değişikliğine (çürüğe) neden olan sızıntıyı durdururlar.

Siğilleri Küçültür

siğilleri poşet çayla azalt
siğilleri poşet çayla azalt

Çayda bulunan tannik asitin (tanenin), bakteriyle mücadele özelliklerinden dolayı siğilleri küçülttüğü söylenmektedir. Eğer siz de siğillerinizi küçültmede çare arıyorsanız buu yöntemi deneyebilirsiniz. Günde birkaç kez, 10 dakika sıcak bir çay poşetini siğil üzerine koyun. Bunu birkaç gün aynı şekilde uyguladıktan sonra siğilinizin küçüldüğünü görebilirsiniz.

Göz Çevresindeki Şişkinlikleri Azaltın

göz altı şişliği için poşet çay
göz altı şişliği için poşet çay

Göz çevresindeki şişkinliği azaltmak için, bir çay poşetini ılık suya batırın ve gözlerinizin her yerinde 20 dakika bekletin. Şişkinliklerinizin azaldığını fark edeceksiniz.

Göz Altındaki Koyulukları Azaltın

göz altı koyuluğu için çay
göz altı koyuluğu için çay

Göz çevresindeki koyu halkaları da azaltmak için yukarıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz. Gözdeki koyu halkalar morarma biçimindedir. Bu da tanenlerin aynı şekilde onları azaltabileceği anlamına gelir.

Saçınızı Daha Parlak Yapar

çayla parlak saçlar
çayla parlak saçlar

Saçlarınızı bir fincan çay ile duruladığınızda daha parlak bir görünüm elde edersiniz. Ancak bunu daha koyu renk saçlarınız varsa yapın. Unutmayın çay geçici olarak hafif tüyler boyayabilir.

Saçlarınızla Fark Edilin

çayla saçınızın rengi değişsin
çayla saçınızın rengi değişsin

Saçlarında doğal bir renk değişikliği isteyenler için ise çay suyu ile düzenli olarak yıkamak saçlarınızı daha zengin hale getirebilir.

Ayak Kokusunu Giderin

çayla ayak banyosu yapın
çayla ayak banyosu yapın

Ayaklarınızı her gün 20 dakika boyunca bir çay banyosuna daldırarak daha güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle ayağınızdaki kötü kokuları almak için siyah çay kullanın. Çaydaki astringent başta kokuyu yaratan ve ter yayan gözenekleri kapatır ve tanenler de kokmuş bakteri öldürürler.

Yüz Toniği Olarak Kullanın

poşet çaydan yüz toniği
poşet çaydan yüz toniği

Yüz toniği yerine kullanabileceğiniz bir  yedek için kullanılmış çay poşetleri imdadınıza yetişiyor. Çay içerisindeki burukluğu veren madde olan astringent yüzümüzün daha az yağlı olmasını sağlar. Bu nedenle bir çay poşetini sorunlu bölgelerinizin üzerinde gezdirin. Sonra temiz bir havluyla lekeli kısımları silin.

Ahşap Mobilya Temizliğinde Kullanın

çayla mobilya temizliği yapın
çayla mobilya temizliği yapın

Temiz bir bezi soğutulmuş çay suyuna batırın. Ahşap mobilyaların yüzeylerini silin. Sonra kuru bir bezle silin.

Yağ Temizliği

yağlı kirleri çayla silin
yağlı kirleri çayla silin

Kirli aynaları, tencere ve demlikleri çay ile temizleyin. Çayın doğal özelliği ile yüz yağları azalttığı gibi diğer lekelerde de yağı azaltacaktır.

Buzdolabı Kokularını Giderin

buzdolabı kokusu için poşet çay
buzdolabı kokusu için poşet çay

Buzdolaplarında ve kül tablalarında oluşan rahatsız edici kokuları yok etmek için kullanılmış bir çay poşeti koymak tüm kokuları bertaraf etmenizi sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı