Kulak Çöpü Motifli Yeni Yazma Oyası Modeli

Kulak Çöpü Motifli Yeni Yazma Oyası Modeli
Kulak Çöpü Motifli Yeni Yazma Oyası Modeli

Kulak çöplerinin sanki bir firkete gibi kullanıldığı, sonuçta oluşturulan motifin yazma kenarına sonradan eklendiği yeni yazma oyası örneği yapımı ile devam ediyoruz. Sizlere farklı oya örnekleri ve farklı yapılışları paylaşamaya çalışıyoruz. Bu da onlardan biri.

Motif eklemeli yeni tığ oyası örneği yine birbirinden farklı tığ tekniklerinin bileşiminden meydana gelmiştir. Ara için yazma kenarına merdiven oyası ya da diğer ismi ile basamak oyası çalışılırken, eklenecek motifler de kulak çöpleri ile yapılmıştır.

Tığ İşi Kulak Çöpü Oyası Nasıl Yapılır?

Eklenecek motiflerin yapımında kullanılacak olan kulak çöplerinin pamuklu kısımları kesilerek hazır hale getirilmişlerdir. Ardından her iki kulak çöpü kullanılarak tığ ile farklı farklı renklerde yelpaze şeklinde motifler elde edilmiştir.

Kulak Çöpü ile Tığ Oyası Motifi Yapımı
Kulak Çöpü ile Tığ Oyası Motifi Yapımı

Ardından yazma kenarı basamak oyaları ile gidilirken aralarına 10 zincir çekilerek kulak çöpleri ile hazırlanan motifler eklenmiştir. Motif eklendikten sonra tekrar bir 10 zincir çekilip tığ batısına inilmiş ve devamında gelecek olan basamak oyası ile devam edilmiştir.

Eklenecek kulak çöpü oyaları 3 farklı renkte çalışılmıştır. Bu yeni tığ oyasına ayrı bir renk ve güzellik katmıştır. Çimeni ise yeşil oya ipi ile gidilmiştir.

Kulak Çöpü Oyası
Kulak Çöpü Oyası

Aşağıda bu yapılışı farklı tığ oyasının videolu anlatımı bulunmaktadır.

Kaynak: https://youtu.be/QT4N4JFDEEU (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı