Kulak Çöpü İle Tığ İşi Motif Yapımı ve Yazmaya Eklenmesi

Kulak Çöpü İle Tığ İşi Motif Yapımı
Kulak Çöpü İle Tığ İşi Motif Yapımı

Çeşitli yardımcı araçlarla tığ işi motif yapımları ile alakalı videolar paylaşmıştım. Bu videolarda ağırlıklı olarak şiş veya dondurma çubukları kullanılmıştı. Bu kez farklı bir materyal kullanımı ile tığ işi oya yapımını öğreneceğiz. Kulak çöpü ile tığ işi motif yapımının anlatımını içeren videoya oldukça ilgi göstereceğinize eminim.

Yeni tığ işi oya yapımı 2 ayrı videoda anlatılmıştır. İlk video kulak çöpü sapı ile motifin yapılmasından oluşmaktadır. İkinci videoda ise bitmiş motiflerin yazma kenarına eklenmesi ve iki motif arasının nasıl yapılacağı öğretilmiştir. Anlaşılacağı üzere bu tığ oyasında motif yapıldıktan sonra yazma kenarına eklenmektedir.

Kulak Çöpü İle Oya Yapımı
Kulak Çöpü İle Oya Yapımı

Kulak Çöpü İle Motif Yapımı

İlk olarak kulak çöpü ile tığ motifi yapımından biraz bahsedeyim. Öncelikle kulak çöpünün uçlarındaki pamukları güzelce temizliyoruz. Pamukların olduğu kısımlar tırtıklı bir yüzeye sahip olduklarından bir tarafın ucunu makasla kesiyoruz. Bu şekilde 2 adet kulak çöpüne ihtiyaç duyacaksınız. Tığ üzerine 1 ilmek ediniyoruz ve genişletip ucu kesik olan taraftan kulak çöpüne geçiriyoruz. Bir nevi firkete işi yapıyoruz. Edindiğiniz ilmeğin içine girip 1 ilmek daha elde ediyoruz. Bu aşamada diğer çöpü alıp diğerinin yanına koyuyoruz ve ipin ucunu alıp bu çubuğa da ilmek ediniyoruz.

Tığı iki çöpün arasından geçiriyoruz ve ipi alıp ilk edindiğimiz ilmeğin arasından geçirerek 1 sık iğnesi yapıyoruz. Tekrar tığ iki çubuğun arasından girdirip sürekli bu yöntemle her iki çubuktan da ilmek edinmek sureti ile sık iğneler yaparak ilerliyoruz. Bu işlemi ilmekler her iki çubukta 15 tane olana kadar yapıyoruz. Bir çubuğa fazladan bir ilmek takıp, taktığımız çubuğu ilmeklerin içinden çıkarıyoruz. Tığı ilmeklerin içinden geçirip diğer çubuğu da çıkartıyoruz. İpin ucunu alıp tüm ilmeklerin içinden geçirip 1 sık iğnesi yapıyoruz. Sonra 1 zincir çekip ipi kesiyoruz. Böylelikle ilk kulak çöpü tığ motifi tamamlanmış oluyor. Diğer motifleri de aynı metotla yaparak hazır hale getiriyoruz.

Kulak Çöpü Yardımıyla Tığ Motifi Yapım Videosu:

Kulak Çöpü İle Yapılan Motifi Yazma Kenarına Ekleme:

Motiflerimizi eklemek için öncelikle tığ batısına pimpiriklerden oluşan bir sıra yapıyoruz. İpimizi tığ batısına tutturup 3 zincir çekiyoruz. Başına 1 kez dolayıp ilmeklerimizi önce 1 kez sonra 2-2 alıyoruz. İki zincir çekip motifimizi alıyoruz ve sağdaki ilk kanadına girip sık iğne ile sabitliyoruz. Tekrar 2 zincir çekip aşağıdaki araya girip pimpirik yapıp kapatıyoruz. Bu sefer 3 zincir çekip aşağıdaki tığ batıya girip sık iğne ile kapatıyoruz. Araya bir tane 4 zincirli aynı yöntemle bir pimpirik yapıyoruz. Devamındaki tığ batısındaki pimpiriği de yukarıda anlatıldığı şekilde yapıp motifin sol baştaki kanadını da yazmaya sabitliyoruz. Kulak çöpü ile yapılan motiflerin ekleme işi bu kadar. Ara motifler için ise 4 zincirli istediğiniz sayıda pimpirik yapıyorsunuz.

Kulak Çöpü İle Tığ İşi Motiflerin Eklenmesi
Kulak Çöpü İle Tığ İşi Motiflerin Eklenmesi

Kulak Çöpü İle Yapılan Motifi Yazma Kenarına Ekleme Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı