Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Küçük Motifler Tığ Oyası Modeli

Küçük Motifler Tığ Oyası Modeli

Küçük Motifler Tığ Oyası Modeli
Küçük Motifler Tığ Oyası Modeli

Küçük motifli tığ oya örnekleri yazma kenarlarında bir başka güzel durmaktadır. Bu oya modelleri ile ilgili internette birçok örnek bulunmaktadır. Bunlardan biri de küçük motifler tığ oyası modelidir. Yapımı basit ve zevkli bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Küçük halkalar üzerine hazırlanan yuvarlak motiflerin yazma kenarına eklenmesiyle oluşmaktadır.

Fırından daha yeni çıkmış yeni tığ oya modeli tığ batısı haricinde topu topu 2 sıradan oluşmaktadır. Yuvarlak minik motifler yazma kenarı dışında 4 milimlik serum halkalar kullanılarak örülmüştür. Sonradan yazma kenarına eklenmişlerdir. İlk sırası motiflerin eklenmesi için gerekli zemini oluşturmak için yapılan bildiğiniz çubuklu motiflerden meydana gelmiştir.

Küçük Motifler Tığ Oyası Yapımı

Serum halkalar içerisi 12 kez 6 zincir çekip kapatılarak doldurulur ve yuvarlak biçimli küçük motifler elde edilir.

Küçük Motifler Tığ Oyası Yapımı
Küçük Motifler Tığ Oyası Yapımı

Yazma kenarı tığ batısı yapılır ve üzerine yine aynı renkli oya ipi ile çubuklu motifler işlenir. İp tığ batısına tutturulur. Bir zincir ve ardından 1 örümcek çekilir. Tığ başına 2 kez alınarak tığ batısından 2 kutucuk atlanıp üçüncüye kapatılır. Üçlü bir tırabzan yapılarak yukarı doğru çıkılır. Devamında 2 zincir çekip önceden hazırlanmış olan küçük motiflerden birinin pimpiriğine tutturulur. Tekrar 2 zincir çekilip çıkılan tırabzana girip kapatılır. Tırabzan çubuğa 7 tane sık iğne yapılarak tığ batısına inilir.

Ardından 6 zincir çekilir ve terse dönülüp eklenen küçük motifin soldaki pimpiriğine arada iki pimpirik kalacak şekilde kapatılır. Dört zincir çekilip düz yüze dönülür ve 6 zincirli çubuğa kapatılır. Tekrar 4 zincir çekilip çubuğa kapatılır ve çubuğun kalan kısmına 6 tane sık iğne yapılarak aşağıya inilir.

Küçük motiflerin yazma kenarına eklenme şekli yukarıda anlatılanlar gibidir. Yazma kenarınız boyunca aynı işlemlerin tekrarlanarak ilerlenmesi gerekir.

Kaynak:  https://youtu.be/lR9BfdA1duE

Anlatımlı Küçük Motifler Tığ Oyası Örneği Videosu

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here