Küçük Merdiven Örgü Örneği Yapımı

Küçük merdiven örgü örneği
Küçük merdiven örgü örneği

Birbirinden farklı örgü örneklerinden bir başkası olan küçük merdiven örgü örneği anlatımı ile yine birlikteyiz. Özellikle lifler için olduğu kadar çantalar, afgan işleri ve hatta kazaklar için harika bir örgü modeli olabilir. Yapımı da örgü işlerine meraklı ve yeni başlayanların yapabileceği zorluktadır. Çok zorlanacağınızı düşünmüyorum. Basit örgü teknikleri kullanarak örnek oluşturulmuş.

Malzemeler:

Nature’s Choice marka iplik kullanılmış. Bu marka içerisinde zararlı kimyasal barındırmayan ürünleri ile tanınmaktadır. Bebek battaniyesinden moda ürünlerine kadar kullanılabilecek tarzda olup, kullanımı kolay, yumuşak ve çok yönlü bir ipliktir.

Natures Choice Organik İplik
Natures Choice Organik İplik

Şiş için ise Montana Mountain Bocote ürünü seçilmiş. Bu güzel örgü şişleri Bocote ahşaptan yapılmıştır. Bu ahşap Meksika’dan geliyor ve altın bir zemine karşı koyu renkli girdaplar oluşturan güzel ve eşsiz bir tane deseni var.

Montana Mountain bocote örgü şişi
Montana Mountain bocote örgü şişi

Yapılışı:

En altta video anlatımını da bulabileceğiniz küçük merdiven örgü modeli, düz örgü ve ters örgü teknikleri kullanarak yapılmış. Toplamda 4 sıradan oluşan bu modelde aynı merdiven basamaklarına benzeyen bir çıkıntılı bir desen uygulanmış.

Modele 6 ve katları olacak şekilde +4 ilmek kenar ilmeklerini de ekleyerek başlıyoruz. İstediğiniz uzunluğu göre bunu altının katları olacak şekilde büyültebilirsiniz. Sonrasında aşağıdaki 4 sıranın tekrarı sonucunda bu güzel örgü modeline kavuşmuş olacaksınız.

Sıra 1: Tüm ilmekleri düz örüyoruz.

Sıra 2: 4 ilmek ters örüp sonrasında 2 düz, 4 ters yaparak bu şekilde sona kadar tekrar yapıyoruz.

Sıra 3: Bu sıradaki bütün ilmekleri düz örerek tamamlıyoruz.

Sıra 4: 1 ters ve 2 düz örülür. Ardından sıranın son ilmeğine kadar tekrar edecek şekilde ilmekler 4 ters, 2 düz örülür. Son ilmek ters örülür.

Tüm bu 4 sıranın tekrarı yapılarak istediğiniz model uzunluğuna gelinir ve örnek tamamlanır.

Videolu Anlatım:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı