Köprülü Pıtırcık Tığ Oyası Yapılışı

Köprülü Pıtırcık Tığ Oyası Yapılışı
Köprülü Pıtırcık Tığ Oyası Yapılışı

Sizlere en güzel çıtı pıtı oyaları ve yapılışlarını paylaşmaya devam ediyorum. Yine güzel bir tığ oyası örneği sizleri bekliyor olacak. Tığ oyalarının vazgeçilmezi olan pıtırcıklardan köprü oluşturularak yapılan harika bir oya örneği yazma kenarlarınıza çok yakışacak.

Bu tarz çıtı pıtı oyalar genellikle kolay tığ oyaları içerisinde yer buluyor ve genellikle tek sıra halinde örülüyorlar. Köprülü pıtırcık tığ oyası da bu oyalara örnek bir oyadır. Yapılışı oldukça kolaydır. Örümcekle kurulur ve zincirlerle pıtırcık oluşturulup köprülerle şekil bulur.

Pıtırcık Köprülü Tığ Oyası Örneği Nasıl Örülür?

Tığ batısı harici 3 sıradan oluşmaktadır. İlk sırada örümcek çekip pimpirikli motifler yapıyoruz. İkinci sırada pimpirik tepelerine zincirlerle köprüler oluşturuyoruz. Üçüncü sırada ise bu köprüleri zincir ve sık iğnelerle doldurup oyamızı tamamlıyoruz. Ayrıntılı bir şekilde aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Köprülü Pıtırcık Tığ Oyası
Köprülü Pıtırcık Tığ Oyası

Yazmamızın tığ batısını yapıyoruz. İpimizi tığ batısına sabitliyoruz. Örümcek çekiyoruz. Kapatırken biraz gevşek bir şekilde kapatıp bir yuva elde ediyoruz. Beş kez 4 zincir çekip bu yuvaya kapatıyoruz. Bu şekilde pimpirikler yapmış oluyoruz. Devamında yine örümcek çekiyoruz. Tığ batısından 3 kutucuk atlayıp dördüncüsüne bu örümceği kapatıyoruz. İlk sıramızdaki öreceğimiz motif örneği bu şekildedir. Yazma kenarı boyunca örmeye devam ediyoruz.

İkinci sıramızda 5 pimpiriğimizin üçüncüsüne ipimizi tutturuyoruz. Devamında 12 zincir çekiyoruz. Bu zincirleri bir yandaki 5’li pimpiriğin üçüncüsüne kapatıyoruz. Aynı yöntemle sıra sonuna kadar devam ediyoruz ve ikinci sırada köprülerimizi oluşturuyoruz.

Üçüncü sırada bir önceki sırada yapmış olduğumuz köprüye sık iğne ile girerek 2 zincir çekip köprünün üzerine kapatıyoruz. Bu işlemi 10 kez yapıyoruz. Her köprü başlangıcı ve sonunda sık iğne yapmayı unutmuyoruz. Bu şekilde diğer köprüleri de doldurduğumuzda pıtırcıklı bir görünüm elde edeceksiniz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı