Köprülü Motifli İncili Tığ Oyası Nasıl Örülür

Köprülü Motifli İncili Tığ Oyası Nasıl Örülür
Köprülü Motifli İncili Tığ Oyası Nasıl Örülür

İçerisinde hem köprülerin hem motiflerin hem de incilerin kullanıldığı yeni bir tığ oyasının yapım aşamalarını paylaşıyorum. El yapımı oya örnekleri içerisinde farklı bir kenar oyası olan bu örneği çok seveceksiniz.

Bu kolay tığ oyası modelinde ortası incili 6 yapraklı çiçek motifi ve aralarda da ikili köprüler göze çarpmaktadır. İki köprü arasında ise sık iğneli bir sıra geçilmektedir. Bu sık iğneli sıra ortasına da inci ile birlikte çiçek motifi sabitlenmektedir. Tabi bütün bunları yapmadan önce yazmanın tığ batısının yapıldığını söylemek isterim.

Köprülü Motifli İncili Tığ Oyası Malzemeleri

  • Serum halka (En küçük halkanın bir boy büyüğü)
  • Leylak markası oya iplikleri (Bu örnekte 3 ayrı renk kullanılmıştır)
  • 22 numara tığ

Yazımın en altında bu incili çiçek motifli oyanın yapım videosunu da paylaşacağım.

Köprülü Motifli İncili Tığ Oyası Nasıl Örülür

Bu yeni tığ oyası modeline ilk olarak çiçek motifinin yapımı ile başlıyoruz.

Çiçek Motifinin Yapılışı

İpi tığa sabitleyip serum halkamıza sabitliyoruz. 4 zincir çekip başına 2 kez sarıyoruz. Halka içine girip ilmekleri 2-2-2 şeklinde alıp tırabzanlar elde ediyoruz. 2 zincir çekiyoruz. Başına 1 kez dolayıp 2 tırabzan arasına 9 kez girerek tığ üzerine hafif uzun ilmekler alıyoruz. Onuncu ilmeği de halkanın içinden girerek alıp 9 ilmeğin içinden tığ yardımı ile çekiyoruz. İlmek alıp sabitleyip 7 tane zincir çekiyoruz ve terse dönüyoruz. Dolgu ve zincir arasından girip kapatıyoruz. 2 zincir çekip ön yüze dönüyoruz. 7 zincirli yuvaya 2 zinciri kapatıyoruz. Böyle 7 tane 2 zincir çekip kapatarak pimpirikler örüyoruz. 4 zincir çekip halkaya giriyoruz ve sık iğne ile kapatıyoruz. Birinci yaprağımızı bu şekilde tamamlıyoruz. Bu şekilde toplamda 6 yaprak örerek çiçek motifimizi elde ediyoruz.

Altı Yapraklı Çiçek Motifi Örmek
Altı Yapraklı Çiçek Motifi Örmek

Köprülerin Yapımı ve Çiçek Motifinin Eklenmesi

Yazmamızın tığ batısını yapıyoruz. Tığ batısına ipi sabitliyoruz ve 4 zincir çekiyoruz. Aynı tığ batısının içerisine girip 2-2 alıp bir yuva oluşturuyoruz. Bundan sonra yaptığımız her son yuva içerisine 4 zincir çekip 2-2 alarak diğer yuvalarımızı oluşturuyoruz. Toplamda 10 kez bu işlemi tekrarlayarak ilk zincirli köprümüzü oluşturuyoruz. Aşağıdan 5 tığ batısı atlayıp 6.’ya batarak zincirimizi kapatıyoruz. İkinci köprümüzü de aynı şekilde örüyoruz.

Çiçek motifini ekleyeceğimiz yerin yapımına geçiyoruz. Yedi tane tığ batısına, her batıya 2’şer adet denk gelecek şekilde sık iğnesi yapıyoruz. Daha sonra zincirlerden iki adet daha köprü örüyoruz.

Zincirli Köprülerin Örülmesi
Zincirli Köprülerin Örülmesi

Motifimizi artık ekleyebiliriz. Eklemek için ördüğümüz 7 sıra ikili sık iğnenin 4.’süne arkadan iğne iplik ile giriyoruz. Ardından çiçek motifimizin arkasından sol yan yaprağının dibinden iğnemizi geçiriyoruz. İncimizi alıp iğneye geçirerek çiçeğin simetriği olan yaprağın dibinden giriyoruz. Dördüncü sık iğneye inci ile birlikte çiçek motifimizi dikiyoruz.

Çiçek Motifinin Sık İğneli Kısma Dikilmesi
Çiçek Motifinin Sık İğneli Kısma Dikilmesi

Yazma kenarı boyunca bu işlemleri tekrarlamak sureti ile yeni oya örneğimizi tamamlıyoruz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı