Kontraplaktan Maket Yapma

kontraplaktan maket ev
kontraplaktan maket ev

El işleri kimi için bir tutku, kimiler için bir hobi, kimileri içinse hep özenilen ama bir türlü yapılamayan bir hayal. Hem boş vakitlerinizi değerlendirebileceğiniz hem de psikolojik olarak rahatlık sağlayan el işleri ile tanıştıktan sonra büyük ihtimalle sizde de bir tutkuya dönüşebilir. İlk başlardaki denemelerde zaman zaman başarısız olunsa da zamanla el becerisi artacağı için daha iyi sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle el işi ve hobi konusunda ilk dönemlerde olabildiğince sabırlı olmak gerekir. El işi ile uğraşanlar için maket yapımı gerçek bir tutkudur. Karton, mukavva, ahşap ve kontraplak gibi malzemelerle ev, uçak ve gemi gibi objelerin minyatür maketleri yapılmakta ve bu maketler görsellik olarak dekorasyonda kullanılmaktadır. Biraz sabır, biraz beceri ve biraz da istekle sizlerde harika maketler yaparak hem boş zamanlarınızı değerlendirebilir hem harika görsel dekorasyon malzemeleri üretebilir hem de stresinizi bu uğraşlarla yok edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere kontraplaktan maket ev yapımını anlatacağız.

Kontraplaktan maket ev yapımı:

Kontraplaktan maket ev yapımı karton, mukavva gibi malzemelerle yapılan maketlere göre biraz daha zahmetli ve sabır gerektiren bir çalışmadır. Ama görsel olarak ise ahşap olması nedeniyle çok daha güzel olacaktır. Öncelikle çalışmamız için gerekli olan malzemeleri yazalım;

Kontraplak, Mukavva, Makas, Ahşap tutkalı, Ahşap çöp şiş, ahşap dil çubuğu, Vernik, Kıl testere, Bahçe için talaş

Öncelikle maket evimiz için belirlediğimiz ölçüler dahilinde dış cepheyi oluşturmak için tercih edilen boyutlarda kontraplaktan dört parça kesiyoruz. Burada boyutlar tamamen sizin tercihinize kalmıştır. İster kare, ister dikdörtgen olacak şekilde parçaları testere yardımıyla kesebilirsiniz. Sonrasında bu parçalar üzerinde istediğiniz yerlere pencereler ve kapılar açmak için kontraplak üzerine kurşun kalemle pencere ve kapıları çizin. Daha sonra çizmiş olduğunuz pencere ve kapıları dikkatle kıl testere yardımıyla keserek çerçeve gibi detayları ortaya çıkarın. Daha sonra bu parçaları ahşap tutkalı ile birbirine uygun şekilde yapıştırın.

Bu işlem sonrasında mukavvamızdan iki parça kesip üçgen görünüm sağlayacak şekilde açıyla birbirine yapıştırmadan önce dil çubuklarını üzerlerine yapıştırarak çatıyı kaplayın ve daha sonra evimizin üstüne dil çubukları ile kapladığınız çatıyı tutkal yardımıyla monte edin.

Bu aşamadan sonrada evin büyüklüğünden daha büyük bir mukavva üzerine evinizi monte ettikten sonra, mukavva üzerinde kalan boş alanlara tutkal sürüp toprak görünümü yaratmak için talaşlarınızı dökün. Dilerseniz maket evin bahçesi için silikon çim gibi malzemeleri de tercih edebilirsiniz. Evinizin dış yüzeyini vernikledikten sonra eviniz hazır olacak.

kontraplaktan maket ev
maket ev kendin yap
kontraplak maket evler
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı