Kontraplaktan Anahtarlık Yapımı

kontrplak anahtarlık
kontrplak anahtarlık

Plastik, ahşap, keçe gibi kolay bulunabilir malzemeler ile hem görsel açıdan hem de kullanım açısından oldukça güzel çeşitli objeler yapabiliyoruz. Bu objeleri yapmak için biraz el becerisi ve biraz boş zaman yeterli oluyor. Gerekli el becerisini kazanmak içinde tabi bu işlerle uğraşmak ve sabırlı olmak gerekiyor. Zamanla birlikte yapılan her kendin yap projesinde daha tecrübeli ve profesyonel bir görüşe sahip olarak aynı ölçüde el becerilerinizi de artırarak daha iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Çoğu zaman birtakım mağazalarda, hobi ürünleri satan dükkanlarda ve internette bulunan sanal mağazalarda gördüğünüz birçok obje ve süs eşyasına kendi evinizde ve hiçbir bedel ödemeden kolaylıkla yaparak sahip olabiliyorsunuz. Bu çalışmalar hem dekorasyonda kullanılabildiği gibi hem de kimi zaman evlerimizde ya da günlük hayatımızda bize yardımcı olan küçük aletlerde olabiliyor. Kişisel süs eşyaları gibi ürünleri de yine evinizde dilediğiniz tasarımda tamamen gönlünüzce yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere günlük hayatta her zaman yanımızda taşıdığımız anahtarlarımızı evimizde asmak için anahtarlık projesini anlatacağız. Kontraplaktan anahtarlık yapımı projemiz biraz el becerisi ve sabırla çok kolay şekilde sonuçlanabilecek bir çalışma olacak.

Gerekli malzemeler: Kontraplak, Ahşap boyası, Fırça, Cetvel, Kıl testere, Zımpara, Çivi, Ahşap yontma aparatları

Kontraplaktan anahtar yapılışı:

Bu projede kontraplak üzerine dilediğiniz şekli çizerek kesim yapabilir ve anahtarlığınıza şekil verebilirsiniz. Bu şekiller çizgi film figürleri olabileceği gibi, kalp, yonca yaprağı gibi şekiller ya da bir harf olarak da düşünülebilir. Bu aşamada yapmak istediğiniz şekli uygulamak ya da tasarlamak tamamen sizin keyfinize kalmıştır. Biz projemizde anahtar şeklinde bir anahtarlık yapacağız ve bu şekilde anlatacağız.

Öncelikle anahtar şeklini kontraplak üzerinde kurşun kalemle çizip şablonumuzu ortaya çıkarıyoruz. Çizim işlemini tamamladıktan sonra kıl testere yardımıyla anahtar şeklinin üzerinden kenarlarını yavaş yavaş kesmek suretiyle şeklimizi çıkartıyoruz.  Daha sonra ince detay bölümlerini ahşap yontma aletleri ile birlikte dikkatli bir biçimde yontarak,  üzerlerini yavaşça zımparalıyoruz. Zımparalama işlemi sonrasında anahtar şeklindeki şablonumuz üzerine dilerseniz çeşitli figürler çizdikten sonra boyama yapabilirsiniz. Son aşamada ise anahtarlığımızın üzerine eşit aralıklarla çivilerimizi çakarak anahtarlarımızı takacağımız kısımları hazırlıyor ve çalışmamızı hazır hale getiriyoruz.

kontrplak anahtarlık resimli
kontrplak anahtarlık
kontrplak anahtarlık nasıl yapılır
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı