Komşu Çatlatan Lif Modeli Yapılışı

Komşu Çatlatan Lif Modeli
Komşu Çatlatan Lif Modeli

Tasarımı Mehtap Yılmaz’a ait olan ve katlı görünümlü komşu çatlatan lif modeli yapılışını paylaşacağız. Yapılışı oldukça kolay, iki aşamadan meydana gelen ve mutlaka çeyizlerinizde yer alması gereken yeni bir lif örneğidir.

Sizlere daha önce de katlı lif modelleri paylaşmıştık. Bunlardan biri de yuvarlak çiçek lif modeli yapımında görmüştük. Ancak o iki katlı bir lif örneğidir. Bu yenisi ise tam 5 kattan oluşmaktadır. Bir öncekindeki gibi bu da yine bir yuvarlak lif modelidir.

Turuncu, beyaz ve sarı olmak üzere 3 farklı renkte lif ipi ile çalışılmıştır. Bunun yanında 7 numara tığ ile renkli çalışıldığı için makas kullanılmıştır.

Çok Katlı Komşu Çatlatan Lif Modeli Anlatımı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi iki aşamadan meydana gelmiştir. İlk aşamada alt tırabzan zemini oluşturulmuştur. İkinci aşamada da sırayla üst katları örülmüştür.

İlk aşamadaki zemin ortası haricinde 6 tek 1 çift tırabzan batarak hiç ara vermeden örülmüştür. Ortası ise uzun tırabzanlarla bir ağ şeklinde oluşturulmuştur.

Komşu Çatlatan Lif Örneği
Komşu Çatlatan Lif Örneği

Devamında ise zemin üzerindeki bu uzun tırabzanların içine ortada yer alan sarı yapraklar çalışılmıştır. Sık iğne, çakma tırabzan ve ikili tırabzan teknikleri kullanılmıştır.

Ardından zemindeki ilk dolgulu tırabzan sırasında başlayarak lif modelinin ilk katına başlanır. Her kat birbirinin aynıdır. Her sırada renk değişimine gidilmiştir. Katları oluşturan sıralarda çalışılan motifler örümcekler ve örümcek aralarına yapılan fıstıklardan meydana gelmiştir.

Daha detaylı anlatımını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/8CdRJA_SuBw (Sibelle Örgü)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı