Kolay ve Şık Örgü Cüzdan Nasıl Örülür?

Kolay ve Şık Örgü Cüzdan Örmek
Kolay ve Şık Örgü Cüzdan Örmek

Tığ ile yapılabilecek oldukça fazla şey var ki. Bazen gerçekten çok şaşırıyoruz. Bunlardan biri de tığ ile yapılan oldukça kolay bir örgü cüzdan yapımıdır. Anne İşleri youtube kanalının bir paylaşımı olan bu tığ işi cüzdan yapılışı videolu anlatımı için kendilerine teşekkür ediyorum.

Çok fazla detay gerektirmeyen sadece sık iğnelerle oluşturulmuş yapımı basit ama oldukça şık bir el işi cüzdan ile karşı karşıyayız. Yapımında makrome ipi kullanılmış olan bu cüzdanın simli olan iplikle örülmesi bu videolu anlatımda konu alınmış.

Cüzdanın üst tarafında basitliği kırmak ve görünümü zenginleştirmek adına siyah taşlar kullanılmış. Onun haricinde cüzdanı açma ve kapatmak için kullanılan işlemesi oldukça güzel bir metal cüzdan açma kapama aparatı da kullanılması ayrı bir şıklık katmış. Böyle bir cüzdanı kendiniz için yapmak isteyebileceğiniz gibi isterseniz de sevdiklerinize hediye etmek için de yapabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Simli Makrome İpi
  • 3,5 numara tığ

Yapılışı:

Tığ işi cüzdanın yapımını yazımın altında videosunu paylaşacağım için çok fazla uzun tutmayacağım. Fazla da detaya inmeyeceğim.

Cüzdanın yapımına sihirli halka oluşturarak başlıyoruz. Sonrasında her turda sık iğneler örülmesi sureti ile örgü cüzdanın örgü kısmını hallediyoruz. Her turda geçişleri zincir çekerek yapıyoruz. Sık iğneleri örerken hep aynı yerden artış yapmamız gerekiyor. Aralar tek sadece bir sıranın üstünde artırmalar yaparak yıldız şeklinde cüzdanımızın modelini oluşturuyoruz. Tığ cüzdanın büyüklüğünü anlamak için de açma kapatma aparatını açıp motifin üzerine koyduğunuzda bir sıra geçmiş olmalıdır. Kısacası öreceğiniz örneğin hafifçe dışarı taşması gerekmektedir. Bu cüzdanın torbalanmasını yani tam bir cüzdan gibi görünmesini sağlayacaktır.

Örgü Cüzdan Nasıl Örülür
Örgü Cüzdan Nasıl Örülür

Cüzdanın alt tabanını ördükten sonra yukarı doğru çıkışlarını da tek batarak sık iğne örüyoruz. Bu şekilde 15 sıra örmemiz gerekiyor. Sonunda da ipimizi koparıyoruz. Şimdi cüzdan metalimizi elimize alıp üzerindeki delikler vasıtası ile tığ işi örgümüze iğne iplikle dikiyoruz. Bu iş için makine arkası dikiş tekniğini uyguluyoruz.

Son olarak örgü cüzdanımızı süslü taş, boncuk ya da incilerle süsleyebilirsiniz. Nasıl süsleyeceğiniz size kalmış. Sizlerin de güzel bir tığ işi cüzdan modeli ortaya çıkaracağınızdan eminim. İyi çalışmalar.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı