Kolay Tülbent Oyası Yapımı

kolay tülbent oyası
kolay tülbent oyası

Geçmişten günümüze yansıyan farklı ve özel el emekleri, artık hepimizin paylaşımına hazır bir hazine gibi. En etkili sonuçları aldığımız birçok örnek bugün internet üzerinden paylaşılarak daha geniş kitlelere ulaşmakta. Özellikle tülbent, yazma ve yemeni gibi oya işleri gerçek anlamda paha biçilemez el emeklerindendir. Bizler de bu projemizde sizlere kolay tülbent oyası yapımı konusunda bilgiler vereceğiz. Genellikle tığ, mekik, firkete ve iğne yapılan bu tip oyalar, uzun yıllar sağlıklı şekilde kullanılırlar. Çeyizler ve günlük kullanım için ülkemizde yazma modelleri çok yaygındır.

Birçok genç kız yüzlerce yemeni oyası ile çeyizlerini hazırlarlar. Bu yazmalar düğün sonrasında yengelere, görümcelere ve diğer akrabalara uygun şekilde hediye edilir. kolay tülbent oyası yapımı bu bakımdan sizlerin de beğenisini kazanacak olan farklı bir model. Çıtı pıtı yapısı ile tek renk örülen bu model, yazma, yemeni ve tülbentlerde oldukça başarılı şekilde uygulanabilir. Detaylı şekilde anlatacağımız oya bir defada örülen şık ve kolay bir örnek. Bu bakımdan bu işe yeni başlayan kişilerin daha çok seveceğini tahmin ediyoruz. Öncelikle gereksiniminiz olan bit tülbent, naylon ip (3 katlı) ve 21 numara dantel tığı.

İşlem aşamalarına hemen bakalım. Normal olarak zincir çekimi ile işleminize başlayın. Başlangıç zincirinizden hemen sonra 5 zincir çekelim, tığınıza ip alarak tekli tırabzan yapın. Yani iki kerede çekeceksiniz. Sonra yeniden 5 zincir daha çekin, tekrar ikili tırabzan yapın. Yine 5 zincir yapın, bu kez ortada ki tırabzanın üzerine batın. Bu şekilde küçük bir pipircik oluşturmuş olacaksınız. Sonrasında 5 zincir daha çekin, ikili tırabzan çekin. Şimdi 10 zincir çekerek ilk başladığınız 5 zincire bir geri dönüş yapacaksınız. Ortada pipircik kalacak şekilde. Sonrasında yeniden örme yönünüze geri dönerek, 10 adet zincirinizin üzerini sık iğne doldurmanız gerekiyor. Sık iğneden sonra yine 5 zincir çekerek motifi tekrarlıyorsunuz. İşte gördüğünüz gibi bu oldukça kolay tülbent oyası yapımı sizlerin de yapabileceği bir model. Farklı alanlarda bu şık ve özel modeli kullanmanızda mümkündür.

kolay tülbent oyası
kolay tülbent oyası yapımı
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı