Kolay Tığ Oyası – Zincir Oyası

Kolay Tığ Oyası - Zincir Oyası
Kolay Tığ Oyası – Zincir Oyası

Sizlere beğenerek ve severek örebileceğiniz yeni bir tığ oyası modeli ve yapılışını paylaşıyoruz. Sanırım bundan kolay tığ oyası örneği yoktur. İki renk ile iki sıradan meydana gelmiştir. Kolay olması yanında yazma kenarlarınıza ve tülbent kenarlarınıza yakışacak bir oya modelidir.

İlk sıra aynı tığ batısına yapılan 2 adet üçlü tırabzanla oluşturuluyor. Tepelerine de birer adet 4 zincirli bir tomurcuk kapatılıyor. Aralarda ise 3 zincir çekiliyor. İlk sıra hiç ara verilmeden sıralı bir şekilde çalışılıyor ve sonuçta “V” şeklinde motifler elde ediliyor.

Kolay Tığ Oyası - Zincir Oya Modeli
Kolay Tığ Oyası – Zincir Oya Modeli

İkinci sırada ip değişimine gidiliyor. Buradaki çalışma ilk sırada aralarda çekilen 3 zincirli köprülerde yapılıyor. Her bir 3 zincir üzerine 3 adet tomurcuk çalışılıyor. Bir sonraki motif çalışmasına geçiş ise yine 3 zincirle sağlanıyor. Sadece başta ve sondaki tomurcuk tırabzan üzerine kapatılarak yapılıyor. Ortadaki tomurcuk ise 7 zincir çekilip, çekilen ikinci zincire batarak oluşturuluyor.

Tüm bu yukarıda özetlenen kolay zincir oyasının görsel anlatımı da aşağıdaki videoda yapılıyor.

Kaynak: https://youtu.be/A5vkej7Yv6M (tig_oyalarimm)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı