Oya Dantel Videoları

Kolay Tığ Oyası Yapımı

Kolay Tığ Oyası Modeli
Kolay Tığ Oyası Modeli

Oyayı yeni öğrenenler için yapımı çok kolay ve basit bir yazma kenarı oyası modelini inceleyeceğiz. Bu kolay tığ oyası örneği ile el işi becerinizi geliştirebileceksiniz. İçlerinizden bazıları bu oya örneği ile temel tığ tekniklerini öğrenebileceği gibi daha önceden yapmış olanlar da pekiştirebileceklerdir.

Topu topu 2 sıradan meydana gelen bu kolay yazma kenarı modelinin ikinci sırası çok renkli olacak şekilde tasarlanmıştır. Ara ara serpiştirilmiş 3 yapraklı motifler basit gibi görünse de aslında yine de kötü gözükmemektedir. Bu kolay oya modeli zincir ve tırabzan çekme ile sık iğne işleme konusundaki el becerilerini geliştirmektedir.

Tığ İşi Kolay Oya Örneği Nasıl Yapılır?

Tığ batısı üzerine işlenmiş olan ilk sıra ikinci sıradaki motifler için bir zemin oluşturmuştur. Ayrıca verilecek arayı belirlemiştir. İlk sıra; 3 zincir çek, bir üçlü tırabzan yap ve arasına 5 zincir çekip kapat şeklinde yapılmıştır. Yani bir diğer deyişle pimpiriklerle ilerlenmiştir.

Kolay Tığ Oyası Örneği
Kolay Tığ Oyası Örneği

İkinci sıraya geçildiğinde kolay tığ oyası örneğinin 3 yapraklı motiflerinin yapımına geçilmiştir. Ara için istediğiniz sayıda pimpirik bırakabilirsiniz ama bu örnek anlatımda 3 tane bırakılmıştır. Bu pimpiriklerin tepesindeki yuvalar içine 3 adet pimpirikten oluşan yaprak çalışılmıştır. Yapılışları ilk sıradaki pimpirikler gibidir.

Kolay Tığ Oyası Modeli Videolu Anlatımı

Oyaya yeni adım atmışlar için iyi bir eğitim olacağını düşündüğüm bu kolay oya örneğinin yapılışını anlatan videoyu aşağıda paylaşıyorum. Sitemde aynı şekilde kolay iğne oyaları anlatımları da bulunmaktadır. Onlardan da yararlanıp iğne oyalarında da kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/V_25Oig1ZmU (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı