Kolay Tığ İşi Fileli Dantel Kenarı

tığ işi fileli dantel kenarı

tığ işi fileli dantel kenarı

Hanımlar sizler için güzel ve işlemesi bir o kadarda kolay olan tığ işi fileli dantel kenarı örneği buldum. Bu kenar oyasını ister bir örtünüzün kenarına işleyebileceğiniz gibi isterseniz eteğinizin kenarına ya da yazlık pantolonuzun paçasına da işleyebilirsiniz. Eklemiş olduğum resimlerde görüldüğü gibi oldukça yakıştığını görebilirsiniz. Ayrıca farklı renklerde oluşturarak çeşitli kombineler elde edebilirsiniz. Oldukça basit bir dantel örneği olduğu için yeni başlayanlar için de ideal olacağını söyleyebilirim.

Örgü konfigürasyonu çeşitlendirilebilir. Beğendiğiniz kareleri doldurup, sıraları değiştirebilirsiniz. Benzeri değişikliklere açık bir dantel kenarı olduğunu söyleyebilirim.

İstediğiniz kadar uzunlamasına bir kafes parçasını da çalıştırabilir ve daha sonra parçanın uzun kenarında son satırı çalıştırabilirsiniz.

tığ işi kolay dantel kenarı

tığ işi kolay dantel kenarı

Yapılışı :

fileli dantel kenarı kafes şeması

fileli dantel kenarı kafes şeması

fileli dantel kenarı ana şema

fileli dantel kenarı ana şema

1. İlmek başlama sırası : Örneğe 6 ve katları olacak şekilde 6 ve katları olacak şekilde zincir çekerek başlayın ve 4 ekstra zincir daha yapın.

2. Sıra 1 : Altıncı zincir içine tığınızla batıp ikili tırabzan yapın ve çapraz çalışın : 2 zincir çekin, üçüncü zincir içine ikili tırabzan yapın ve bunu çapraz çalışma boyunca tekrarlayıp, dönün.

*** not : Bu satırda olduğu gibi bütün file sıraları, aynı file karelerini 2 ikili tırabzan ile doldurabilirsiniz. İstediğiniz yapılandırmayı seçin, sıraların numaralarını değiştirin.

3. Sıra 2 : Dört zincir çekilir, her ikili tırabzan içine bir ikili tırabzan çalışın, 2 zincir arasında ve tüm yolu tamamlayın. (Tekrar, herhangi bir örgü karesini 2 adet ikili tırabzan ile doldurabilirsiniz.)

4. Sıra 2’yi istediğiniz kadar tekrarlayın.

5. Son Sıra: Sivri uçlu piko kenar süsü: İkinci ikili tırabzan içine ikili tırabzan yapılır, 1 zincir çekilir, aynı ikili tırabzan içine ikili tırabzan yapılır, 1 zincir çekilir, piko yapılır ( piko : 3 zincir çekilir, üçüncü içine tığ ile batıp yarım sık iğne örülür), 1 zincir çekilir, ikili tırabzan örülür, 1 zincir çekilir, ikili tırabzan yapılır, sonraki ikili tırabzan içine yarım sık iğne yapılır. Çapraz iş boyunca bu işlemler tekrarlanır.

fileli dantel kenarı örtü

fileli dantel kenarı örtü

fileli dantel kenarı örülmüş halleri

fileli dantel kenarı örülmüş halleri

pantolon paçasına uygulanmış hali

pantolon paçasına uygulanmış hali

 

Bir önceki yazımız olan 30 Adet Nisan 2017 Havlu Kenarı Örnekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir