Kolay Sıralı Tığ Oyası Yapımı

Kolay Sıralı Tığ Oyası Yapımı
Kolay Sıralı Tığ Oyası Yapımı

İki sıradan oluşan kolay sıralı tığ oyası modeli yapım videosunu paylaşıyorum. Önceki paylaştığım sıralı tığ oyalarından farklı bir örnektir. İki renklidir. İlk sırada yeşil oya ipi ile zincir ve sık iğne ile üçgen dağlar örülmüştür. Aralarına da 4 zincirli köprüler oluşturulmuştur. İkinci sırada ise kırmızı oya ipi ile zincirlerle 5 pimpirikli ve aralara ikili ilmekler alarak dolgular örülmüştür.

Yapımı oldukça basit olan bu kolay sıralı tığ oyası ile çok zorlanmadan yazma kenarınızı süsleyebileceksiniz. Yine bir sıralı tığ oyası olan Tek Sıra Şiş Oyası örneğine de bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. Bu konuda da farklı bir teknikle sıralı oya yapımı ile ilgili bilgiler ve güzel bir oya modeli bulacaksınız.

Kolay Sıralı Tığ Oyası
Kolay Sıralı Tığ Oyası

Kolay Sıralı Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

1. Sıra: 6 zincir çekilir. Üç kez tığa ip dolanır. Tığ batısından iki kutucuk atlanır ve üçüncüye girilerek ikişer ikişer alarak yukarı doğru çıkılır. 5 zincir çekilir ve oluşan araya kapatarak bir yuva elde edilir. Yukarıdan aşağıya doğru 8 sık iğnesi ile inilir ve 9. sık iğne tığ batısında kapatılır. 4 zincir çekilir ve tığ batısından 1 kutucuk atlanarak ikinciye kapatılır. Ardından tüm yazma kenarı boyunca baştan itibaren bu işlemler aynen yinelenir.

2. Sıra: İlk sıra oluşturulan dağların tepesindeki yuvaya ip sabitlenir. Toplam 5 kez 5 zincir çekilir ve yuvanın içine tekrar batıp kapatılır. Böylece 5 pimpirik elde edilir. 3 zincir çekilip başına 2 sarılır ve ilk sıradaki 4 zincirli yuvaya kapatılır. Her seferinde 3 defa 2-2-2 ilmek alarak 5 tane tırabzan örülür. 3 zincir çekilir ve devamındaki tepenin yuvasına girilerek baştan itibaren aynı işlemler tekrarlanır.

Kolay sıralı tığ oyası yapımı bu kadardır. Aşağıdaki yapım videosundan yapılışını izleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

Kolay Sıralı Tığ Oyası Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı