Kolay Örgü Şapka Nasıl Yapılır?

Kolay Örgü Şapka Nasıl Yapılır
Kolay Örgü Şapka Nasıl Yapılır

Düz bir örgü parçanın nasıl bir örgü şapkaya dönüştüğünün anlatıldığı bir kendin yap videosu ile yine birlikteyiz. Evet, size daha önce yine benzer bir çalışma ile kolay bebek patiği yapımını da paylaşmıştım. Düz bir örgü parçadan çok hoş bir tavşan patik yapımını anlatmıştık. Bu kez de aynı örgü parçanın nasıl kolay örgü şapkaya dönüştüğünü öğreneceğiz.

Eminim hiç bu kadar kolay bir örgü şapka yapımı ile karşılaşamamışınızdır. Görüntüsü ile bir örgü boneyi, türbanı bile andıran bu güzel şapkadan siz de yapmak isteyeceksiniz. Artırma, eksiltme, motif oluşturma gibi örgü teknikleri ile hiç uğraşmayacaksınız. Elinizde önceden örülmüş düz bir örgü parçasına bir katlama tekniği uygulayarak bu sade ve şık örgü şapkayı sizler de yapabileceksiniz. İster kendinize, ister kızınıza, isterseniz bebeğinize bile yapabilirsiniz. Çünkü kolay örgü şapka istediğiniz boyutta yapılabilir.

Kolay Örgü Şapka Yapımı

Kolay Örgü Şapka Yapımı
Kolay Örgü Şapka Yapımı

Bu şahane şapka için bize lazım olacak düz ve uzun örgü parçasını örerek işe koyulacağız. Bunu örmek için orta kalınlıkta bir örgü ipi ve 7 numara şişe ihtiyacınız olacak. 25 ilmek atarak başlıyoruz. Boyu 92-93 cm olacak şekilde lastik örgü tekniğini uyguluyoruz. Başlangıç ilmekleri kullandığınız ipin kalınlığına göre, örgü parçanın uzunluğu da öreceğiniz kişinin kafasına göre farklılıklar gösterebilir.

Parçamızı ördük. Şimdi de katlayıp onu şık bir şapka haline dönüştürelim. Bunun için ilk olarak örgü parçasının uçlarını tutup ortalıyoruz ve ardından çapraz bir şekilde katlıyoruz. Katladıktan sonra ters çevirip çaprazladığımız uçları alıp yukarıdaki bölümün içine yerleştiriyoruz. Ortayı ve yanları diktiğimizde kolay örgü şapkanız kullanıma hazır hale gelecektir.

Sade sevenler düz bir şekilde kullanabilir ama isterseniz kullanmadığınız eski bir takınızı (broş, küpe vb.) şapkanızı süsleme amaçlı kullanabilirsiniz.

En Kolay Örgü Şapka Videolu Anlatım

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı