Kolay Lif Nasıl Yapılır

Kolay Lif Yapımı
Kolay Lif Yapımı

Örgü lifleri beğenmeyeniz yoktur. Üçgen, yuvarlak, kare gibi şekillerde birbirinden güzel motiflerle bezenmiş lifleri örmek oldukça da keyiflidir. Hem çok zamanınızı almaz hem de tığ işi örgüye yeni başlayanlar için biçilmiş kaftandırlar. Kendinizi geliştirmeye çok uğraş istemeyen lif modelleri ile başlayabilirsiniz. Yola kolay örnekleri örerek başlamanız gerektiğini düşünerek Tamanne kanalının kolay lif yapımı videosunu sizlere paylaşmayı uygun gördüm.

Resimde görüldüğü gibi lif örneğimiz karedir ve 9 sıradan oluşmaktadır. Siz daha büyük isterseniz artırma ve azaltmaları da göz önünde bulundurarak 15 sıraya kadar çıkartabilirsiniz. Yapımında 4 numara tığ kullanılmıştır.

Kolay lif modeli, farklı renklerde ipliklerle üçlü üçgen şeklinde fıstıkların birbirine eklenmesi sonucunda oluşmuştur. Lif motifinin oluşturulurken ilk etapta bir üçlü fıstık örülmüştür. Sonrasında bu üçlü fıstık kapatılıp zincir çektikten sonra tepesine yan yana olacak şekilde 2 üçlü fıstık daha yapılmıştır. Daha sonra bu iki fıstık birlikte kapatılıp basit lif örneğinin ana motifi ortaya çıkarılmıştır. Oluşturulan bu fıstık motifleri birbirlerine eklenmek sureti ile artırma ve sonrasında azaltma yapılarak resimde görünen lif modeli elde edilmiştir. Anlatım videosunda modelin hem dıştan hem de içten nasıl yürütüldüğü de gösterilmiştir. Artırma işlemi ile belli bir aşama kaydettikten sonra azaltma işlemine geçiş yönteminden de bahsedilmiştir.

Tüm fıstıklarının örme işlemi bittikten sonra kenar yapımına geçilmiştir. Kenarda üçlü fıstık yapılmış ama kapatmadan yandaki fıstığın tepesine girilerek yapılan iki fıstıktan sonra kapatma işlemi uygulanmıştır. Kapattıktan sonra zincir çekip üçlü kirpiklerle kenar süsü oluşturulmuştur.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı