Örgü Videoları

Kolay Kare Motif Yapımı ve Eklenmesi

Kolay Kare Motif Yapımı
Kolay Kare Motif Yapımı

Yapımı oldukça kolay olan yeni bir kolay kare motif yapılışını inceleyeceğiz. 3 sırada tamamlanan bir motif olması sebebi ile birçok alanda kullanabilirsiniz. Yelek, hırka, battaniye, çanta ve şal gibi örgülerinizde bu motifi kullanabilirsiniz. Bunun yanında dantel ipleri ile örerek güzel dantel örtüler de(oda ve salon takımları) oluşturabilirsiniz.

Örnek tığ işi kare motif çalışmasından sonra yine bu motiflerle harika bir clutch çanta hazırlanmıştır. Videolu anlatımı da bulunan bu motif çalışmasının nasıl örüldüğü ve birbirine nasıl eklendiği detaylı olarak anlatılmıştır. Çalışmada pamuklu koton bir ip ile 2,5 numara tığ kullanılmıştır. Ancak bir kısıtlama yoktur. Hemen hemen her türlü iplerle de örülebilir.

Tığ İşi Kare Motif Yapımı ve Motif Birleştirme

Örnek kare motif çalışması 5 santime 5 santim büyüklüğündedir. Boyutlarından da anlaşılacağı üzere çok büyük değildir. 3 sırada tamamlanıyor.

Kare Motif Yapımı ve Eklenmesi
Kare Motif Yapımı ve Eklenmesi

Başlangıç olarak bir sihirli halka yapılmış ve içerisine 4 zincirle birlikte 12 tane ikili tırabzan yapılmıştır.

İkinci sırada her kutucuğun içine arada 3 zincir çekmek kaydıyla üçerli ikili tırabzanın birlikte kapatılması işlemi gerçekleştirilmiştir.

Üçüncü ve son sırada ise motife köşeli bir görüntü vererek kare motif haline dönüşmesi sağlanmıştır. Köşeyi oluşturmak içinde aynı yuva içerisine 5 ikili tırabzan-5 zincir-5 ikili tırabzan yapılmıştır. Diğer köşeye ulaşmak için ise 5 zincir çekilmiştir. Toplamda 4 adet köşe elde edilene kadar aynı işlemler tekrarlanmıştır.

Motif Birleştirme

İlk kare motif tamamen bitirildikten sonra diğerleri son sıradaki 3. köşenin ilk beşli ikili tırabzanları yapıldıktan sonra eklenmiştir. Ekleme işi yapılırken hem de motifin eksik kalan kısımları tamamlanmıştır.

Basit Kare Motif Modeli Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/hGBlmjyp7RU (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı