Kolay Havlu Kenarı Nasıl Yapılır

Kolay Havlu Kenarı Nasıl Yapılır
Kolay Havlu Kenarı Nasıl Yapılır

Havlu kenar oyaları çeyizlerin vazgeçilmez el işi ürünlerinden biridir. Her genç kız güzel ve şık havlu kenarlarını çeyizlerinde görmek ister. Bunu kimileri kendi yapar kimi de bir başkasına yaptırır. Tabi, kendi el emeği ile yapılan el işlerinin yeri her zaman farklıdır. Eğer siz de kendiniz yapmak yapmak istiyorsanız bir yerden başlamanız gereklidir. Bunun için de daha kolay oya modellerinden yola çıkmanız doğru bir tercih olacaktır. İşte özellikle yeni başlayacaklar için video anlatımlı kolay havlu kenarı yapımını sizlerin beğenisine sunuyorum.

Kolay Havlu Kenarı Yapımı

Havlu kenar örneği, kenar bandı haricinde 3 sıradan oluşmaktadır. Her bir sıra aynı pimpirikli bir oya motifi ile örülmektedir. İki renk oya ipi ile güzel bir sonuç elde edilmiştir. Üzeri pimpirik olan oyalar zincirlerle birlerine tutturulmuştur.

İlk etapta kenar bandı yapımı anlatılmıştır. Kenar bandına 30 zincir ile başlanmıştır ve zincirler ile yuvalar oluşturulmuştur. Videodaki örnekte 7 yuvalı bir kenar bandı örülmüştür.

Motiflerin Yapımı

Kenar bandının üzerindeki oya motifleri köprü şeklindedir. Bu tür bir şekil elde etmek için belli sayıda zincir çekip birkaç yuva atlayarak kapatmak gerekir. Tüm sırayı bu şekilde zincirli köprülerden oluşturduktan sonra diğer sırada ikili tırabzanlar ve üzerlerine pimpirikler örülmüştür. Bu üzeri pimpirikli motifler birer yuva atlayarak örülmüşlerdir. Üst sıradaki motifler de bir alt sıradaki pimpiriklere batarak oluşturulmuşlardır.

Daha fazla havlu kenarı örnekleri arıyorsanız sitemde binlerce model bulabilirsiniz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı