KOLAY EV SALÇASI YAPIMI

evde kolay salça yapımı
evde kolay salça yapımı

Yaz dönemi yaklaşırken, kışın turfanda olan birçok ürün bollaşarak en lezzetli ve doğal hallerinde olacaklar. Bu ürünlerden bir tanesi olan domatesle kış döneminde evimizde kullanacağımız nefis salçalar yapmak mümkündür. Satılan hazır salçalarla evlerde yapılan ev yapımı domates salçaları tarihe karışsa da birçok kadının hala domates salçası yapmayı sürdürüyor. Eğer sizde ev salçası yapmak istiyor ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, yazımızda tarif ettiğimiz usulleri kullanarak kış döneminde tüketeceğiniz nefis bir ev salçası yapabilirsiniz.

Malzeme olarak 20 kiloya yakın domates almanız yeterli miktarda salça çıkmasını sağlayacaktır. Domatesten başka bize lazım olan tek şey 300 gram kadar kaya tuzudur. Yıkayarak iyice temizlediğiniz domatesleri, ortadan ikiye bölün. Eğer domatesleriniz iriyse birkaç parçaya da bölebilirsiniz. Kapaklı büyükçe bir kaba domatesleriniz yerleştirin ve 3-4 gün kadar domateslerinizi bu kapta bekletin. Bu süre boyunca karıştırdığınız domatesler kabuklarından ayrılacaklardır. Bekleme süresinin bitiminden sonra bir süzgeç yardımıyla domateslerinizi kabuklarından ve çekirdeklerinden ayırın. Çıkan posalı kısmı atın. Geriye kalan sarı sulu domates püresini bez torbalarda süzerek sarı suyun ayrılmasını sağlayın.

Bu aşamadan sonra iki yöntem uygulayabilirsiniz. Klasik yöntem olan, tuzunu ekleyip iki günde bir karıştırarak güneşte pişmesini sağlayabilirsiniz. Ya da böyle bir imkanınız yoksa tuzunu eklediğiniz püreyi kıvamlı hale gelinceye kadar pişirip, temiz kavanozlara koyduktan sonra üzerine bir parmak zeytin yağı ilave edip ters çevirebilirsiniz. Domates yapımında en büyük püf nokta sulu değil, etli domateslerden daha fazla salça çıkacağıdır. Bunun için genellikle armut domates denilen domatesleri tercih edebilirsiniz. Uzun dayanabilmesi için daha fazla tuz da ekleyebilirsiniz. Kavanozları küçük seçerseniz salçanızın bozulma riskini de o kadar azaltırsınız. Bir kere açılan salça kısa sürede tüketilmezse bozulabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı