Kolay Dantel Motifli Havlu Kenarı Yapımı

Kolay Dantel Motifli Havlu Kenarı
Kolay Dantel Motifli Havlu Kenarı

Havlu kenarı örnekleri yapılışlarıyla sunmaya devam ediyorum. Bu seferki havlu kenarımız motiflerden oluşan dantel havlu kenarı modelidir.

Videoda anlatılan kolay havlu kenarı iki renkten oluşmaktadır. Sizler farklı renklerden de yapabilirsiniz ya da her bir motif de farklı renkler de kullanabilirsiniz. Tek renk de yapmak isteyebilirsiniz. Tamamen size kalmış bir durum.

Motifli havlu kenarımız 60 numara Beyaz ve 50 numara eflatun dantel ipi ile 15 numara tığ kullanarak örülmüştür.

Modelimize ilk olarak motiflerden başlıyoruz. Daha sonra zincirli kafes üst kısmın yapımına geçiyoruz.

Havlu Kenarı Motifinin Yapılışı

havlu kenarı örnekleri basit
havlu kenarı örnekleri basit

Yedi tane zincir çekip ilk yaptığınız zincir boşluğuna girerek bir yuvarlak oluşturuyoruz. Devamında 3 zincir çekip yuvarlağın içine girerek 24 tane tırabzan yapıyoruz. Son tırabzanı sık iğne ile kapatıyoruz. Böylece motifin ilk sırasını tamamlıyoruz.

İkinci sırada 3’er zincir çekip ilk sıradaki tırabzanlara batıp yan yana 3’erli tırabzanlar yapıyoruz. Her 3’erli tırabzanların aralarında 10 zincir çekiyoruz. Bu işlemi sıra sonuna kadar uygulayıp sık iğne ile kapatıyoruz.

Üçüncü ve son sırada zincir boşluklarını sık iğne yaparak devam ediyoruz. Tırabzanların uçlarına gelindiğinde 3’lü pıtırcıklar yapıyoruz ve son sırayı da bu şekilde oluşturuyoruz. Pıtırcıkları da 4 zincir çekip sık iğne ile kapatarak örülmesini sağlıyoruz.

Diğer motifleri de ördükten sonra motifleri birbirlerine ekliyoruz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir püf noktası bulunmaktadır. Motif eklemeleri ortadaki pıtırcıklar üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden ekleme yapacağınız ortadaki pıtırcığı zincir çektikten sonra kapatmayıp diğer motifin ortadaki pıtırcığını sık iğne ile kapamalısınız.

Havlu Kenarı Üst Kısmının Yapılması

havlu kenarı nasıl yapılır video
havlu kenarı nasıl yapılır video

Eklediğiniz her bir motifin üstteki iki yaprağı arasına 11 zincir, diğer motiflere geçişlerde ise 17 zincir çekerek köprüler oluşturuyoruz. Sırayı ters çevirip kafeslerin yapımına geçiyoruz. Yedi zincir çekip köprülerde ördüğümüz zincirden 3 tane boş geçip dördüncüye 1 tırabzan yapıyoruz. Böylelikle ilk kutucuğumuzu oluşturuyoruz. Diğer kutucukları da bu şekilde yapıp toplamda her iki renkten ikişer sıra kutucuk yapıyoruz.

Artık kolay dantel motifli havlu kenarımız tamamlanmıştır. Bundan sonra da kolay havlu kenarı örnekleri anlatımlı olarak sunmaya devam edeceğim. Farklı havlu kenarı modelleri arayışı içerisinde iseniz 30 Adet Nisan 2017 Havlu Kenarı Örnekleri konuma bakabilirsiniz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı