KOAH Hastalığının Belirtileri

kronik obstrüktif akciğer hastalığı
kronik obstrüktif akciğer hastalığı

Öksürükle ve balgamla belirtilerini gösteren önemli bir hastalık olan KOAH, tedavisinin yapılması için kesinlikle erken teşhise dikkat çekilmektedir. Belirtilerini balgam ve öksürükle beraber göstermekte olan bu hastalık, kronik obstrüktif akciğer hastalığının küresel çapta halk sorunu olduğu da bilinmektedir. KOAH, tütün bağımlılığı yani sigara kullanımıyla daha da ortaya çıkabiliyor. Bunun yanında akciğerlerdeki hava yollarının daralmasıyla beraber kendini gösteren, önlenebilir türde kronik bir hastalıktır. Geç tanı durumunda tedavi imkansız boyutlara varabileceğinden uzmanlar, bu tür bir olasılığı gözetmek için dikkat edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Bütün dünyada 300 milyon KOAH hastası olduğunu da belirten uzmanlara göre, 40 yaşından üzerindeki ortalamada her 10 kişiden birinde bu rahatsızlık baş gösterebilmektedir.

koah hastalığı

KOAH hastalığı, günümüzde kalp ve inmelerden sonra en sık ölüm nedeni olan hastalıkların da başında gelmektedir. Sinsi şekilde ilerleyen bir hastalık olduğundan, oluşacak gecikmelerin tedavinin imkansız bir boyut almasına sebebiyet vermesi de kaçınılmaz gözüyle bakılıyor.  Ülkemiz KOAH’ın tetikleyicisi olan sigara kullanımında başı çekiyor. Aynı şekilde kırsal alanda biyoyakıtların da bilinçsizce kullanımları, KOAH rahatsızlıklarının ciddi derecede bir halk sağlığı sorununa dönüşmesine neden olabiliyor. KOAH’ın en riskli durumu ise birçok hastalığın ilerleyicisi olabilmesidir. Konuyla ilgili uzmanlar, KOAH sistematik bir hastalıktır diyor. Çoğu organda ya da sistemde tahribatı söz konusu olabiliyor diyen uzmanlar koroner kalp hastalıkları, uyku apnesi, diyabet türü birçok rahatsızlığında gelişimini de ilerletebildiğini kesin bir dille belirtiyorlar.

koroner kalp hastalıkları

Hastalıkta erken tanı, bu hastalığın ortadan kaldırılmasında büyük etki yapabiliyor. Aynı zamanda uzmanlara göre en önemli önlem ise KOAH’a sebep olabilecek risk faktörlerini ortadan kaldırmanın yararlı olacağıdır. Başta sağlığa zararlı sigara olmak üzere KOAH’ı daha da ileri seviye götürebilecek zararlı etkenlerden mutlaka uzak durulması gerekiyor. Uzmanlar aynı şekilde kırsaldaki bayanların da bu konuda büyük risk altında olduğunu düşünüyorlar. Bunun en büyük gerekçesi ise biyoyakıtın köylerde sık kullanımı olmasıdır. Isınmak, yemek yapmak amacıyla kullanılan biyoyakıt, aslında önemli bir KOAH hastalığı tetikleyicisi olarak karşımıza çıkabiliyor. Tandır ekmeği yapan ve ya odun ateşi gibi diğer yakıtların dumanına maruz kalan köyde yaşayan kişilerin, hiç sigara kullanamamalarının yanında bu hastalıklara yakalanma risklerinin olduğu da çok açık şekilde ifade edilmektedir.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı