Kız Çocuklar İçin Kapüşonlu Örgü Hırka Yapımı

Kız Çocuklar İçin Kapüşonlu Örgü Hırka Yapımı
Kız Çocuklar İçin Kapüşonlu Örgü Hırka Yapımı

Renk geçişleri ile ilgili bir çalışmanın gösterildiği kız çocukları için kapüşonlu örgü hırka yapımı ile ilgili video paylaşacağım. Bu videoda hırkanın nasıl yapıldığı ile ilgili detaylar bulacaksınız. Bu videoyu izlediğinizde çok rahat bir şekilde sizler de örebileceksiniz. Ayrıca örgüde renk geçişleri ile ilgili eksik kalan yanlarınızı geliştirme fırsatı da bulmuş olacaksınız.

Batik geçişli kız kapüşonlu hırka modeli 4 katlı ipler ile çalışılmıştır. Modelde yalnızca haroşa örgü tekniği kullanılacağından ve yaka kesimi de olmayacağından kolay bir yapıma sahiptir. Yalnızca reklam kolu kesilmiştir ve gizli dikişlerle de hiç belli edilmemiştir.

Kapüşonlu örgü hırka modelinin renk geçişleri için pastel birbirine yakın tonlarda iplerle çalışılmıştır. Kullanılan iplikler yarı akrilik ve yarı yündür. İpler, renk geçişleri koyudan açığa sıralanacak şekilde önceden top halinde hazır hale getirilmiştir. Ayrıca 6 numara da şiş kullanılmıştır.

Kız çocuklar için öreceğiniz bu kapüşonlu hırka yapımına koyu renkli iple başlanmıştır. Koyu renkten açığa doğru ilerlenmiştir. Hırkanın örülmesine önlerden başlanmıştır ve başlangıç için ise 35 ilmek atılmıştır. Önler kol kesimleri ile birlikte iki parça şeklinde örülmüştür. Bir parçasında ilmekler açılmıştır. Ardından kollar da ayrı ayrı örülmüştür. Arka bölümde tek bir parça olarak örülmüştür ve yapımına ise 84 ilmek atılarak başlanmıştır.

Kapüşonlu Örgü Hırka Yapımı
Kapüşonlu Örgü Hırka Yapımı

Tüm parçalar örüldükten sonra birleştirme işlemine geçilmiştir. Birleştirme işlemine 1 kol ve 1 ön parça (ilikli) ile başlanmıştır. Arkayla ikinci kol yan yana gelecek şekilde birleştirme işlemine devam edilmiştir. Son olarak da diğer önün birleştirilmesi yapılmıştır. Şişte 74 ilmek kalana kadar örme işlemin devam edilmiş ve kapüşon içinde bir 25 cm.’lik örgü örülmüştür. Bu örülen parçanın üst kısmı birleştirilerek kapüşon oluşturulmuştur.

Tüm parçalar birleştirildikten sonra da dikiş aşamasında geçilmiştir. Bunun için sıfır dikiş tekniği uygulanmıştır. Önce kol kenarları kapatılmıştır. Devamında kol altı ve yanlarda da aynı dikiş yapılmıştır. Düğmeler dikilmiş ve arka tarafına da bir düğmeli bant çalışması yapılmıştır. Kapüşona da bir tüylü ponpon dikilerek bu harikulade kız yelek modeli tamamlanmıştır.

Yapımını bizlere sunduğu için Örgü Tasarım kanalından Işıl Hanım’a teşekkür ederek nasıl yapıldığını anlattığı videosunu da paylaşıyorum.

Kız Çocuk İçin Kapüşonlu Örgü Hırka Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı