Kız Çocuk İçin Tığ İşi Pasta Elbise Yapımı

Pasta Elbise Yapımı
Pasta Elbise Yapımı

Artık havalar yavaş yavaş ısınmaya başladı ve örgü işlerimiz de oya yöne kaymaya başladı. Yazlık örgü modelleri de birer birer sahne almaya başladı. Bunlardan biri de kız çocuklar için tığ işi pasta elbise modeli yapımıdır. Sade robası ve çok şık pastaya benzeyen etek çalışması ile çok güzel bir tığ yazlık elbise çalışmasıdır. Sunanın Elinden kanalının iki videodan oluşan yeni bir örgü anlatım videosudur.

Tığ işi elbise modeli roba, etek ve istenirse kol ağzı motif çalışmasından oluşmuştur. Bu elbise 5 ile 8 yaş arası kız çocuklara hitap etmektedir. Boyu 61 cm, robası 20 cm, yaka açıklığı 12 cm, kol altları genişliği 32 cm’dir.

Tığ İşi Pasta Modeli Örgü Elbise İçin Gerekli Malzemeler

  • Mezura
  • İnci düğmeler
  • Kurdele
  • 100 g ağırlığında, 375 m uzunluğunda, 50% pamuk ve 50% bambu içeren Nako Estiva serisinden iplik (3 yumak)
  • 2,75 numara tığ
Tığ İşi Pasta Elbise Yapımı
Tığ İşi Pasta Elbise Yapımı

Örgü Pasta Elbise Modeli Nasıl Örülür?

Elbisenin yapımına ilk önce robası ile başlanmıştır. Düzgün bir kare motifinden oluşmuştur. Arka ortada açıklığı mevcuttur. Bunu yapmak için de ilk sırada 128 tane zincir çalışılmıştır. Daha sonra köşelerden ortaya gelecek şekilde 3 seferde çekilen ikili tırabzanlarla ilerlenmiştir. Ortada yaka kısmı açık kalacak şekilde sonlandırılmıştır. Her iki kol ağzı 10’ar zincir ile birleştirilmiş ve çevrelerine de sık iğne geçilmiştir. Robanın en altına tırabzanlarla eteğe eklemek yapmak için gözenekli bir sıra örülmüştür.

Kız Çocuk İçin Tığ İşi Pasta Elbise Yapımı
Kız Çocuk İçin Tığ İşi Pasta Elbise Yapımı

Pasta elbisenin ikinci kısmında etek örülmüştür. Eteğin kurulumu için ilk sırada kapalı V çalışılmıştır. V harfli gözeneklerin içine 9 ikili tırabzanlı yelpaze motifi yapılmıştır. Ardından bu motiflerin üzerinin pikosu hazırlanmıştır. Bu yelpaze motifleri her sırada bir üsttekinin arasına gelecek şekilde ilerlenmiştir. Eteğin aşağıya doğru genişleyecek şekilde ilerlemesi için de yelpaze motiflerinde büyütme çalışması gerçekleştirilmiştir.

Tığ işi pasta modeli elbisenin üçüncü kısmında yaka ile kollar için çalışma yapılmıştır. Kolların ucuna da etekte uygulanan yelpaze motiflerinden bir süsleme gerçekleştirilmiştir.

Anlatımlı Kız Çocuk İçin Tığ İşi Pasta Elbise Videosu

Çok detaylı bir yapılışa sahip olan bu kız çocuğu elbise modelinin nasıl yapıldığını aşağıdaki 3 videodan izleyerek öğrenebilirsiniz. İlk videoda roba çalışması, ikinci videoda ise etek çalışması ayrıntılı bir biçimde püf noktaları da belirtilerek anlatılmıştır. Üçüncü ve son videoda ise kol ve yaka kısımların yapılışları aktarılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/DJC0phYCu5Q ve https://youtu.be/2nXmVkxxCK4

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı