Kıvırcık Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saçlara bakım yapmak için uygun doğal maske kullanımı, doğru tarama işlemi, bakım şampuanları ile yıkama, doğal yağlı bakım spreyi kullanma işlemleri uygulanır. Kıvırcık saçların bakımı için maskeler ve yağlı spreyler doğal ürünler ile hazırlanırken, bu doğal yöntemler ile düzenli ve güçlü bukleler elde edilir.

Maske İle Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Maskeyle kıvırcık saça bakım uygulamak için izlenen adımlar şöyledir:

 • Yarım su bardağı zeytinyağı ile 2 çay kaşığı lavanta yağı bir kapta karıştırılır.
 • Bu yağ karışımı saç diplerine ve saç boyuna iyice yedirilir.
 • Maske saçta 45 dakika boyunca bekletilir.
 • Süre ardından saçlar ph değeri yüksek olmayan bir şampuan köpürtülerek yıkanır ve ılık su ile iyice yağdan arındırlır.

Bu işlem haftada 2 kez olmak üzere 2 hafta süresince uygulanır. Kıvırcık saçlarda kırılma ve yıpranmayı önleyen, çok işlem görmüş kıvırcık saçları daha dayanıklı hale getiren bu doğal maske, özellikle bukleleri toparlar. Dağınık ve kabarık kıvırcıklıklar yerine düzenli ve teker teker ayrılmış buklelere kavuşulur.

Kıvırcık Saç Nasıl Taranmalı?

Kıvırcık saçları doğru tarama için saçlar duş sırasında taranmalıdır. Kıvırcık saçları yıkama işlemi ardından dışarıda taramak, buklelerin düzensiz ve kabarık hale gelmesine neden olur. Diğer yandan sık kıvırcık saçların bu yol ile açılması oldukça zorlaşır. Kıvırcık saçlar şampuan ile yıkandıktan sonra ılık su ile durulanmalı ve duştayken uygun bir saç kremi saç sürülerek, durulama yapılmadan diren tarama işlemine geçişmelidir. Kremin saçta yoğun şekilde bulunduğu bu evrede saçlar kolaylıkla tarakla taranır. Açılan saçlar su altında taranmaya devam edilerek kremden arındırılır. Ardından bir havlu ile nemi alınıp kurutulur.

Kıvırcık saçların bakımı için yapılan doğru tarama sayesinde, kurutma işleminde buklelerin kabarmadığı ve ikinci bir tarama yapılmadığı için düzenli bir formda kaldıkları gözlemlenir.

Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Şampuanları Neler?

Kıvırcık saçlara uygun bakım şampuanları şu şekilde sıralanırlar:

 • Shea yağı içeren şampuanlar,
 • Jojobo yağı içeren şampuanlar,
 • Keratin özlü şampuanlar,
 • Macadima yağı bulunan şampuanlar,
 • Zeytinyağlı şampuanlar,
 • P.H eğeri 5.5 olan kremli şampuanlar,
 • Süt ve bal özlü şampuan çeşitleri,

Bu şampuan seçenekleri kıvırcık saçlara bakım gerçekleştirip, buklelerin esnekliğini düzenlerler. Şampuan seçeneklerinin içerik bilgilerine bakılarak bu yağların ve doğal özlerin hangilerinde yer aldığı öğrenilir.

Shea, Jojobo, macadima yağları kuru, çok işlem görmüş kıvırcık saç tellerini güçlendiren ve nemlendiren aynı zamanda kırılmalara karşı dayanıklı hale getiren yağ çeşitleridir. Keratin ise kıvırcık saçların boyama işlemleri ardından lastik şeklinde uzama problemi ile karşı karşıya kalmasını engelleyen yeni saç oluşumunu destekleyen içeriktir.

Kıvırcık Saçlar İçin Sprey İle Bakım Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saça spreyle bakım yapmak için kozmetik dükkanlarından edinilen sprey şişeleri içerisine bir yemek kaşığı argan yağı, bir çay kaşığı lavanta yağı ve çay bardağı kadar gül suyu eklenip çalkalama ardından sprey saçlara sıkılır. Saça şekil vermek için yeterli miktarda sprey sıkıldıktan sonra, avuçlar ile bukleler aşağına yukarı doğru sıkılarak, el ile şekillendirilir. Bu tarif kapsamında kozmetik saç yağları ile aynı etkiyi yapan fakat içinde hiçbir katkı madde bulunmayan kıvırcık saçlara özel bir bakım yağı spreyi elde edilir. Sprey saçların ve buklelerin kabardığı anda az miktarda uygulanarak, bukleler düzenli hale getirilir. Durulanmasına gerek duyulmaz. Bu kapsamda hem kıvırcık saçların bakımı sağlanırken hem görünüm iyileştirilir hem de doğal yağların etkisi ile saç nemlendirilerek, kırıklar ile savaşılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı