Ana Sayfa Dekorasyon Kitaplığa Kapak Nasıl Yapılır?

Kitaplığa Kapak Nasıl Yapılır?

kitaplığa kapak yapımı
kitaplığa kapak yapımı

Eminim ki; bir çok  evde yer alan bu kitaplıklar, görünüm ve kullanım olarak en sevilen eşyalardan biridir. Fakat fonksiyonelliğini yükseltmek, anlık dağınıklığı engellemek ve hijyenikliği kolaylaştırmak adına kapaklarının rengini ve şeklini başka bir forma dönüştürmek istediniz. Ayrıca tek düzeliği sevmeyen biriyseniz bu yazımız tam size göre. Evde bulunan kitaplığınızın kapaklarını boyayabilir veya kapağı olmayan dolabınıza yeni ve evinize uygun dolap tasarlayabilirsiniz. Kitaplığa kapak nasıl yapılır? sizi meraklandırmadan konumuza geçelim.

Malzemeler:

-6 tane 33*33cm ebatlarında ham mdf olan kontraplak yada panel de olabilir.

-6 tane kulp

-6 tane menteşe

-Tercih ettiğiniz renklerde akrilik boya

-Mum

-Sprey vernik

-Mıknatıslı olan dolap tutucu.

Yapımı:

İşe ilk önce mum eskitme gerçekleştirerek hepsini siyah boya kullanarak başlıyoruz. Sonra bütün yüzeyi mumluyoruz. Fazla gelen tarafları bez yardımı ile alıyoruz. Daha sonra tercih ettiğiniz tonlarda boyayın. Bir kaç adet karıştırarak yaparsanız daha da gösterişli güzel bir görünüm elde etmiş olursunuz. Daha sonra cetvel ile ölçerek  4 parçaya bölün. Örneğin; zımparayı ikiye katlayarak, sivri doğrultuları ile çizgilerin üstünden tekrar dikey vuruşlarla ayrılmış bir manzara verebilirsiniz. Daha sonra kenarları, ortalar da dahil tekrar sünger bir zımpara ile eskitmeye başlayın. Menteşe ve kulpları da siyah renk ile boyayarak, iki kat vernikleyin. Menteşe ile kulpları sabitleyerek kitaplık olan yere vidalayın. Vidaları da istediğiniz renge boyayın. Kullanımı daha kolay olsun derseniz çift kelebek olan menteşe de tercih edebilirsiniz. Mıknatıslı ve kapak tutucuları da kulpların arka kısmına sabitleyerek kapakları bitirmiş olursunuz.

Bu işlem sonrasında hem orjinal hem de kullanışlı bir kitaplık olacak. Evinize canlılık katacak ve uyum sağlayabilecek, yaratıcılığınızı konuşturacağınız kolay ve zevkli bir işlemdir. Herkese kolay gelsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here