Kısa Kollu Bluz Yapımı

Kısa Kollu Bluz
Kısa Kollu Bluz

Yaz aylarından sonra gelen kış aylarında kısa kollu bluz ihtiyaçları hızla artmaya başlar. Hanımların çoğu el işini sevdiğinden mutlaka el işi tarzından birçok şey örerken bir yandan farklı ve kendini daha güzel gösterecek bluz örgülerini de düşünmektedir. Kısa kollu bluz yapılışı da bayanların ilgisini çekeceğe benziyor. Şık ve modern bir görünüm katacak olan bu elit kısa kollu bluz yapımı için hemen gerekli malzemeleri sizlere sıralamak istiyorum.

Kısa Kollu Bluz Gerekli Malzemeler:

  • Renk isteğe bağlı olabilir
  • İplikler dilediğiniz marka olabilir (öneri rekor marka)
  • Örgü şekli düz örgü olacaktır
  • Sedef bocuklu bel bandı

Yapılışı:

Öncelikle 4,5 şiş kullanıp 220 ilmekle başlanmalıdır. Devamında 8 sıra kadar düz örgü ile 4 no şişle devamı getirilir. Sonrasında ise her 4 ilmek iki şerli çapraz yapılır. 2 ilmek alınır. Diğer iki ilmek de birlikte alınmak kaydıyla kesimler yapılır. Her dört ilmekde ise bu işlem tekrar uygulanır bedende ise 110 ilmeğe kadar düşülür ve alt kısmında volanlar yapılmalıdır.

Yanlarda ise her 10 sırasında 1-2 ilmek içerden şekilde ve 3 defa 1’erli şekilde ilmek kesilmelidir. Üzerine ise 12 sıra kadar örülmelidir. Daha sonra 12 sırada bir kez 3 defa 1’erli ilmeklerden artış yapılmalıdır.

Beden boyu ise 38 santim de kol evi kısmı için yanlardan 4 artı 3 artı 2 artı 2 artı 1 artı 1 artı 1 şeklinde ilmek kesilmelidir. Omuz kısmında kalan 24 kadar ilmek için ise 12 artı 12 kesilmelidir ve ön parçası bitirilmelidir.

Arka kısımda ön parçada da uygulanacak sıralı işlemlerle tekrarlanarak örülmelidir. Beden boyunda 57 santim de arka yaka da ortasından 18 kadar ilmek yan kısımdan ise 6 artı 5 kadar ilmek kesilmelidir. Omuzlarda kalmakta olan 24 ilmek için 12 artı 12 daha kesilerek arka parçası bitirilir.

Kollar için ise yine 4,5 numaralı şişle 160 kadar ilmekle başlanmalıdır. Sonrasında 6 sıra kadar düz örgüden örülmeli hemen devamında 4 nolu şişle her 4 tane ilmekte ilmekler ikişerli olarak çapraz yapılmalıdır. Devamında ise her iki ilmekte bir örülmeli ve 80 kadar ilmeğe dönüşü sağlanmalıdır. İkinci sırada ise düz örgüden sonra kol üstü yani kol kesimleri için 6 kez 4 tane ilmek kesilmelidir. Tepe kısmında kalan 32 ilmek de kesilerek kol kısmı bitirilmelidir.

Yaka kısmında ise 100 kadar ilmekle başlanmalıdır. Devamında 7 sıra da düz türde örgü yapılmalıdır. Sonrasında örgünün tam tersi ön tarafa gelecek şekilde ilmekler ayarlanır. Bütün yaka etrafına doğru dikilir ve bitirilir. Resimde göreceğiniz örneği bu bilgilerle sizde yapabilirsiniz herkese kolay gelsin diyorum.

kisa-kollu-bluz-yapimi
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı