Kısa Bebek Tulumu Örgü Modeli

Kısa Örgü Bebek Tulumu Yapımı
Kısa Örgü Bebek Tulumu Yapımı

Bebek örgüleri genellikle daha doğmadan hazırlanır. Mevsimine göre yazlık ya da kışlık olarak yelek, hırka, patik, bere, eldiven gibi örgüler örülür. Bir de bebek tulumlarını da bunların arasında sayabiliriz. Yaşa ve cinsiyetine göre çeşit çeşit örgü bebek tulumları yapılır. İşte ben de örecekler için anlatımlı kısa bebek tulumu modeli buldum ve hemen paylaşmak istedim.

Yapılışı anlatılan örnek tulum 3 ila 6 ay yaş grubundaki bebekler için hazırlanmıştır. Yapımı basit ve bir o kadar da kullanışlıdır. Mezura, makas, yün iğnesi, 5 düğme, 3,5 numara misinalı şişler ve Kartopu Otto Baby 100g / 297m batik yün kullanılan malzemelerdir.

Kısa Örgü Bebek Tulumu Yapımı

Modelin ön ve arka parçası neredeyse birebir aynı olduğu için arka parça üzerinden ilerlenmektedir. Bebek tulumu örgü modeline iki şiş kullanarak uzun kuyruk metodu ile 16 ilmek atılarak bacak arasından itibaren başlanmıştır.

Kısa Bebek Tulumu Örgü Modeli
Kısa Bebek Tulumu Örgü Modeli

Bacak arası için 3 diş haroşa örüldükten sonra 3 tane ilik açılmış ve tekrar 3 diş haroşa örülmüştür. Ardından bacak açıklıkları için artışlara geçilmiştir. Bunun için 17 kez artış uygulanmıştır. Bunu ajur deliklerinizi sayarak anlayabilirsiniz. Artırmadan sonra 32 diş daha haroşa örülerek bebek tulumunun gövde kısmı oluşturulmuştur.

Gövde bittikten sonra kesme aşamasına geçilmiştir. Bunun için baştan ve sondan 8 ilmek kesilmiştir. Sonrasında arka parçanın yaka kısmı için de 12 sıra ikili lastik çalışılmıştır.

Arka parça bittikten sonra ön parça da ikili lastik çalışmasına kadar aynı şekilde örülmüştür. Bu aşamadan sonra yaka kesim çalışması yapılarak bebek tulumunun askıları da örülmüştür. Aynı kesim arka parça için de gerçekleştirildikten sonra ilikleri açılarak iki parça yanlardan dikilmiştir.

Anlatımlı Kısa Bebek Tulumu Modeli Videosu

Anlaşılacağı üzere bu son derece kolay örgü bebek tulumu yapılışını aşağıdaki videosundan daha ayrıntılı öğrenebilirsiniz. Sadece haroşa ve ikili lastik örgü teknikleri ile kısa sürede siz de bu tulumu örebileceksiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı