Kış Cilt Koruyucu – Sert Losyon Nasıl Yapılır

Kış Cilt Koruyucu
Kış Cilt Koruyucu

Kışın soğuk ve kuru hava ellerinizde hasara yol açabilir. Soğuk hava nedeni ile elinizde başlayan kurumalar oluşur. Oluşan bu kurumanın da ciltte erken yaşlanmaya sebep olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Ellerinizi bu durumdan kurtarmak için hazırladığımız sert losyon nasıl yapılır konulu yazımız derhal imdadınıza yetişiyor. Tamamı ile doğal malzemelerden yapacağımız bu katı balsam, su ve soğuk geçirmez bir bariyer oluşturarak cildimizi soğuk havalardan koruyarak ellerimizin kuruyup çatlamasını engelleyecektir. Yağsız olan bu losyon hem cildimizi koruyacak hem de bütün kış ellerimizin pürüzsüz ipeksi olmasını sağlayacaktır.

Hazırlayacağımız bu sert losyon için balmumu, shea yağı, birkaç damla uçucu yağ ve parçalanmış hindistan cevizi yağı (Eğer hindistan cevizi kokusunun sakıncası yoksa, normal hindistan cevizi yağı kullanmak da iyidir) malzemelerini kullanacağız. Profosyonel bir tavsiye isterseniz; balmumunu çok daha kolay eritmek için balmumu pastilleri ve balmumu peletleri almanızı öneririm. Malzemelerimiz hazırsa sert losyon nasıl yapılır hep beraber aşağıdaki resimli anlatımla öğrenmeye çalışalım.

Sert Losyon Nasil Yapılır

Balmumunu Eritme

Sıcağa dayanıklı bir cam kavanoz içerisine balmumu pastilllerinden 3 yemek kaşığı dökün.

Sert Losyon

Hindistan Cevizi Yağı Ekleme

Balmumunun üzerine 1/4 su bardağı fraksiyonel hindistan cevizi yağı ekleyin.

Sert Losyon yapımı

Shea Yağı Ekle

Kavanoz içerisine 1/3 fincan shea yağı ekleyin.

evde sert losyon yapımı

Yavaş Yavaş Isıtma

Küçük bir tencere içerisine 5 cm yüksekliğinde su koyun. Ardından kavanozumuzu tencerenin içerisine yerleştirin. Tencereyi kısık ateşteki ocağın üzerine yerleştirin.

sert losyon malzemeleri

Karıştırma

Karışımı ısınana kadar karıştırın. Balmumu kavanoz içerisindeki maddelere göre daha yavaş eriyecektir ama eriyene kadar karıştırmaya devam edin.

losyon yapımı

Kavonuzu Çıkarma

Malzemeler tamamen eridikten sonra tencere içerisindeki kavanozu çıkarın.

Cilt Koruyucu

Uçucu Yağı Ekleme

Uçucu yağdan 20 damla kavanoz içerisindeki karışıma ekleyin ve karıştırın.

Sert Losyon

Konserve Kutularına Dökme

Küçük bir kepçe ya da kaşık kullanarak daha önceden hazırladığımız metal küçük konserve kutularına sert losyonumuzu dökelim.

el losyonu yapımı

Soğumasını Bekleme

Sert losyonun soğumasını bekleyeceğiz. Soğuduğu gibi pekiştireceğiz.

el balzamı yapımı

Kepçeleme

Sert losyonumuzu kullanmak için resimde görüldüğü gibi kepçeleme yöntemini kullanacağız.

balzam kullanımı

Masaj

Masaj yaparak hazırladığımız losyonu cildimize güzelce yediriyoruz. Ovalama sonucu oluşan cildimizdeki ısı losyonun daha kolay erimesini sağlayacak ve cilt içine daha iyi nüfuz edecektir.

losyon kullanımı

Bu yazımızda da kış aylarında ellerimizin kurumasını önlemek için evimizde kolayca temin edebileceğimiz organik ve sağlıklı malzemelerle sert losyon nasıl yapılır konusunu inceledik. Sizler evlerinizde kolaylıkla uyguluyabilir ve bu soğuk havalarda ellerinizi kurumaya karşı koruyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı