Kır Çiçeği Örgü Modeli Video Anlatımlı

kır çiceği örgü modeli
kır çiceği örgü modeli

Kır çiçeği örgüsü bir sıra düz ve bir sıra ters olarak yapılan bir modeldir ve oldukça kolay uygulanan bu modelle çok kullanışlı ürünler yapmanız mümkün. 3 numara şiş ve ince iplikle olduğu gibi 5 numara şiş ve kalın iplikle de çalışılabilmektedir.

19 ilmik atılarak çalışmaya başlanmaktadır. Ön sırada 1 kere düz örülen ilk ilmekten sonra sadece 3 kez ipi dolandırarak örmeden 5 kere çekiyoruz. Bu şekilde 5 sıranın arasına 1 düz örgü şeklinde devam ediyoruz. Daha sonra modeldeki çiçekleri oluşturmak için aynı sırada bir ters örgü örüyoruz ve önceden yaptığımız 5 sıralı olan ipleri tek tek şiş ile çekerek elimize alıyoruz. Daha sonra ipi öne atarak sol eldeki şişe bu beşliyi alıyoruz.  İpi sonra arkaya atıp sağ şişe geçiriyoruz. Her sıra sonunda bir tane ters örgüyü eklemeyi unutmuyoruz. Bu işlemler sırasında mümkün olduğunca ipi fazla sıkmadan yapmalıyız. Arka sıraya geçip hepsini sıranın sonuna kadar düz olarak örüyoruz. Böylece çiçek desenimizi elde etmiş oluyoruz. Eğer çiçek desenlerini uçlarından hafif çekerseniz daha net bir biçimde çiçek şeklini aldıklarını görebilirsiniz. Bu işlemi istediğiniz kadar sayıda tekrar ederek deseni büyütebilirsiniz ve istediğiniz her türlü örgü işinde bu motifleri yerine göre uydurup kullanabilirsiniz. Çiçekleri oluştururken ipi öne ve arkaya attığımız sırada bazen karışması mümkün olabildiği için kolay olduğu halde kafa karışıklığına neden olabilmektedir. Ancak biraz yoğunlaşıp çalışarak oldukça hızlı bir biçimde birkaç sırayı az bir vakitte bitirmek olasıdır.

Önemli olan uzun süreli tekrarla yapım şeklini anlamak ve ona göre pratiğimizi de hızlandırarak her türlü çalışmamızda hem hızlı, hem de çok estetik görüntüye sahip olan bu kır çiçeği örgü modeli de kullanılabilir. Aslında biraz zor gözüken ancak oldukça basit bir uygulaması olan kır çiçeği örgü modelleri son yıllarda oldukça yaygın kullanılan ve popüler olan modeller arasında yer almaktadır. Yine çocuk giyim eşyalarında da oldukça yakışan ve güzel gözüken bir modeldir.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı