Kinetik Kum Nasıl Yapılır

Kinetik Kum Nasıl Yapılır

Selam bayanlar; son zamanlarda akıllı kum diye bir akım başladı. Bilmiyorum duydunuz mu, fakat akıllı kumu şu sıralar çocuklar çok seviyor. Akıllı kum yani kinetik kum olarak da bilinen bu kumu, peki nasıl kolayca yapabiliriz? Bu yazımızda sizlere kinetik kumun yapılışını anlatacağım. Son zamanların bu popüler oyun malzemesini sizler de evinizde basit malzemeler eşliğinde kolayca yapabilirsiniz. Çocuklar için bir nevi yeni oyun hamuru olarak da adlandırılabilecek olan akıllı kum, yapımı son derece basit olan bir oyuncak türüdür. Oyun hamurundan sıkılmış çocukların yepyeni oyuncağı olacak akıllı kumun yapımı, oldukça basit gelecektir.

Kinetik Kum Malzemeleri

Akıllı kum yapımı için bize gerekecek olan malzemeler arasında 4 su bardağı kadar mısır unu, toz gıda boyası ( evinizde bulunmuyorsa bu malzeme şart değildir renksiz olarak da yapmanız mümkündür), 1 çay bardağı kadar bebe yağı veya ayçiçeği yağı olacaktır. Bu kolay malzemeleri bir araya getirip sihirli kum olarak da isimlendirilen bu yeni oyuncağı, siz de basit şekilde çocuğunuz için yapmayı denemelisiniz derim hanımlar. Dilerseniz gerekli malzemeleri hazırladıysanız, hemen bu kolay kinetik oyun kumunun yapımına geçelim derim.

Kinetik Kum Yapma

Kinetik Kum Yapılışı

Öncelikle unumuzu genişçe bir kaba koyarak başlangıcı yapıyoruz. Bu unun üzerine bir çay kaşığı kadar gıda boyası serpeceğiz. Daha sonra ise gıda boyasının üzerine de yağı ilave ederek, karıştırmaya devam edeceğiz. Bu karışım iyice kıvama gelecek şekilde, yani belli bir nemliliğe gelecek şekilde karıştırılmaya devam ettirilmelidir. Kıvamı alacak şekilde nemliliği olduğunda, kinetik oyun kumumuz kullanıma hazır hale gelmiş demektir. Çocuklarınız bu güzel oyun hamuruyla dilerse tekrar tekrar oynayabilir. Bunun için oyun bitince bu kumu atmak yerine, kapağı kapalı olacak şekilde bir kavanoza koyabilirsiniz. Çocuğunuz tekrar bu akıllı kumla oynamak istediğinde çıkartıp ona sunabilirsiniz. Dışarıda parayla satılan bu kinetik kumu, siz de evde kendin yap olarak nitelendireceğimiz bu çalışmamız sayesinde basit şekilde yapabilirsiniz. Önemli olan anlatımda yer alan basit malzemeleri bir araya getirip, kolay şekilde kinetik kumu yapmaktır. Herkese şimdiden kolay gelsin diyorum hanımlar. Farklı bir kendin yap projesinde görüşmek üzere.

Bir önceki yazımız olan Havludan Şirin Ayıcık Yapımı başlıklı makalemizde havludan ayıcık yapımı, havludan şirin bir ayıcık yapmak ve havludan yapılma ayıcık hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir