Kilim Desenli Lif Yapılışı

Kilim Desenli Lif Yapılışı
Kilim Desenli Lif Yapılışı

Bu videoda kilim desenli lif yapımı anlatılmıştır. Bu aralar bu modeli çokça gördüğüm için yapılışının anlatıldığı bir video paylaşmak istedim. Son zamanlarda hanımlar arasında yapımı en çok merak edilen lif modelidir diyebilirim. Kare şeklinde kilim motifli lif modelinde ayrıca iki kenarına süslemeler de yapılmıştır.

Videosunda yapılışı anlatılan kilim desenli lif yapımında Ören Bayan lif ipleri kullanılmıştır. Örnek modelde 3 ayrı renk tercih edilmiştir. Ayrıca 5 numara tığ seçimi yapılmıştır.

Kilim desenli kare lif yapımına 30 fıstıkla başlanmıştır. Kurulum sırasında fıstıkların yuvası yapılmıştır. Yuvaların yapımında zincir ve ikili tırabzan teknikleri kullanılmıştır. İlk fıstık sırası yuva içerisine fıstık yaparak yapılmıştır. Fıstıklar beşli olarak yapılmış ve sonraki fıstık yapımında araya zincir çekilmemiştir.

Kilim Desenli Lif Modeli
Kilim Desenli Lif Modeli

Üst sıralara geçişte sıra sonlarında 1 zincir çekilip dönülmüştür. Bir üst sıra için örülecek beşli fıstıklar bir alt sıradaki fıstıkların tepesine batılarak örülmüşlerdir. Toplamda 17 sıra beşli fıstık örülmüş ve iki kenarındaki süslemelerin yapımına geçilmiştir.

Kenarlarındaki süslemelerin yapımı için kilim desenli lif kenarına zincir, örümcek ve fıstıklarla güzel bir kenar süsü yapılmıştır. İstenilirse bu kenar süsü yapımı zor gelenler için püskül yapımı anlatılmıştır.

Farklı lif modelleri arayışı içerisinde olanlar için nazar boncuklu uzun lif yapımı anlatımına da bir bakmanızda fayda görüyorum.

Kaynak:https://youtu.be/PimdLtobdb8

Kilim Desenli Lif Modeli Nasıl Yapılır?

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı