Kilim Desenli Bot Patik Modeli Yapımı

Kilim Desenli Bot Patik Modeli
Kilim Desenli Bot Patik Modeli

Çok kolay bir yapıma sahip olan ve çok çabuk ilerleyen kilim desenli bot patik modeli inanıyoruz ki çok hoşunuza gidecek. Bu konumuzda nasıl yapıldığından bahsedeceğiz ve videolu anlatımını sizlere sunacağız.

Yeni bot patik modeli 37-38 numara ayaklar için uygundur. Diğer ayaklar için yandaki sıra sayılarında artırma ya da eksiltme yapılması gerekmektedir.

2/1,75 numara tığ ile 3 renkte patik ipliği kullanılarak örülmüştür. Renk geçişleri için ayrıca makasa da ihtiyaç duyulmuştur.

Kilim desenlerini bu tarz patik yapımlarında sıklıkla görmek mümkündür. Eğer patik örmek istiyorsanız da kilim desenli tunus işi patik yapımı yazımıza da mutlaka bakmalısınız.

Tığ İşi Kilim Desenli Bot Patik Modeli Anlatımı

Burundan 5 ya da 6 zincir çekerek başlanmaktadır. Sihirli halka ile de başlanabilir. Toplamda 45 tane ikili tırabzan olana kadar her sırada tırabzan sayısında artırma yapılarak 5 sıra ikili tırabzan örülür.

Kilim Desenli Bot Patik Örneği
Kilim Desenli Bot Patik Örneği

Kilim desenli bot patik burun kısmı bu şekilde tamamlandıktan sonra model çalışmasına geçilmiştir. Patik örneği aynı tırabzan tepesine üç defada yapılan üçlü tırabzan gruplarından meydana gelmiştir. Her grup arasında iki tırabzan tepesi atlanıp üçüncüye batılmıştır. Böylelikle delikli bir görünüm elde edilmiştir.

Kilim deseni için arada iplerde renk değişimlerine gidilmiştir ve iki ayrı renkle çalışılmıştır. Bu model bilek kısmına kadar çalışıldıktan sonra patiğin geri kalan taban, topuk ve yanları için ikili tırabzanlarla devam edilmiştir.

Daha sonra yanların üstüne yani bilek kısmına 1 sıra daha kilim deseni modeli örülmüştür. Son olarak bileğin etrafına kenar oyası yapılmış ve patiğin arka kısmı dikilerek anlatım tamamlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/bp_uEvwIRXc (Gülümseten Marifetler)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı