Kibritten Kahve Fincanı Yapımı

Selamlar arkadaşlar; sizlere son derece güzel bir çalışma daha sunuyorum. Kibritten evleri hatırlıyorsunuzdur. Küçükken bazen okulun verdiği ödev olarak karşımıza çıkan harika kibrit çalışmaları. Kibritleri kullanarak basit küçük evler yapması gerçekten de o zamanlarda keyif vermekteydi. Şimdiki çalışmamda ise sizlere kibritten kahve fincanı yapımını sunacağım. Hiç zorlanmayacağınız kadar kolay özel bir kendin yap projesidir. Öncelikle malzemelerden söz etmek istiyorum. Malzemeler arasında kibrit kutuları, kağıt yaprak, kibrit çöpleri, makas, renkli şişe, yapıştırıcı ve kalın yaprak. Bu malzemeleri tedarik ettiyseniz, hemen yapım aşamasına geçelim derim. Kibritten kahve fincanı yapması hiç de zor olmayacaktır.

Öncelikle yapacağımız işlem birinci resimle başlıyor. Birinci resimde kağıt tabakla kibrit kutusunu ve üç adet kibriti görmektesiniz. Renkli su içme bardağını kahve fincanı büyüklüğünde olacak şekilde kesiyoruz. Devamında ise resim ikide gördüğünüz gibi üç adet kibriti boy sıralamasına sokuyoruz. Üç adet kibriti yapıştırıcıyla resim üçteki gibi yapıştırıp, sonrasında boy sıralamasında eksik kalan yeri de kibritleri makasla keserek tamamlıyoruz. Amaç dışarıdan kaplama yapmak ve kibrit boylarını da belli bir güzellik katsın diye küçük, orta ve büyük olarak ayarlamaktır. Resimden zaten ne demek istediğimi rahatlıkla anlaşmışsınızdır. Aslında tam olarak demek istediğim şekil ise resim dörtte rahatlıkla görülebilir. Bu işlemi bitirip resim beşe gelince tam olarak ortaya çıkacak şekil, kibritten fincanın şeklinde olacaktır.

Şimdi ise hemen devamını sağlayalım ve resim altıdaki gibi işlem sağlayalım. Fincanın altına kağıt tabağını, fincanın tabağı olacak şekilde keserek ayarlayalım. Sonrasında ise fincanın altında yer alan tabağa, kibritleri yine boyunu keserek dizelim. Yedinci resimde tam olarak ne yapacağımız ortaya çıkmış olacaktır. Yani yedinci resimde tabağı kibritle kaplamada bayağı bir aşama kaydetmiş olacağız. Sekizinci resimde ise fincanın tutma sapını yapacağız. Bunu için arkalı ve önlü olarak küçük boy kibritleri şekil ondaki gibi kesip ayarlıyoruz. Fincanın sapını oluşturacak kibritleri ayarladıktan sonra yine yapıştırıcı kullanarak fincana o sapı ekliyoruz. Bütün işlemler bununla birlikte sonlanmış olacak ve en son olarak ana resimdeki gibi kibritle fincan yapımını tamamlamış olacağız.

Bir önceki yazımız olan Kalp Şeklinde Süs Çantası başlıklı makalemizde evde hediye paketi nasıl yapılır, kağıttan hediye paketi nasıl yapılır ve kalpli hediye kutusu yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir