Ketenden Bento Çanta Yapımı

bento çanta yapımı
bento çanta yapımı

Günümüzde market alışverişlerimizi artık naylon poşet torbalarla yapmaktayız. Pazar alışverişlerimizde de keza yine plastik poşet torbalar kullanılmakta. Bu oldukça sağlıksız geri dönüşümü de oldukça zor torbalarla alışverişe çıkmak yerine ketenden bento çanta yaparak bu sakıncayı ortadan kaldırmanız mümkün. Üstelik bu çantalar ketenden yapıldığı için içine konan yiyeceklerin bozulmadan daha uzun muhafaza edilmelerini sağlamaktadır.

Bu çantaların sadece alışveriş amaçlı kullanılacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle gıdaların uzun süre bozulmadan saklama özelliği sayesinde keten bento çantalarınızı isterseniz mutfaklarınızda sebze ve meyve saklama hurcu olarak da kullanabilirsiniz.

Bilindiği üzere ketenin nemi çekme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca keten diğer kumaşlara göre hava alan bir kumaş olduğu için yiyecek saklama amaçlı kullanmanız yararınıza olacaktır. Doğal bir saklama seçeneği olarak düşünebileceğiniz keten bento çantalar ile elbiselerinizi, örgülerinizi, yünlerinizi, dantellerinizi de saklayabilirsiniz. Hatta küçük seyahatlerinizde kıyafetlerinizi içerisine koyup taşıyabilirsiniz. Bir pikniğe giderken de yanınıza alacağınız gıdalarınızı içerisine koyabilirsiniz.

Evet, ketenin yararlarından da bahsettikten sonra bento çanta projemizin yapım aşamasına artık geçebiliriz.

Malzemeler :

25 cm x 75 cm boyutlarında keten kumaş parçası. (Ben biraz daha küçük bir kumaş parçası kullandım 20 cm x 60 cm)

bento çanta yapımı mastarı 1

Dikdörtgen :

Kumaşın uzunluğu genişliğinden mutlaka 3 kat büyük olmalıdır. Bu kuralı mutlaka aklınızda tutun. Sürfile ya da zikzak dikiş yaparak tüm kenarlarını sabitleyin. Bir nevi overlok işlemi yapacaksınız.

bento çanta yapımı resimli

İpucu: Sürfile dikiş sonucunda kuyruk ucundaki artan ipi büyük gözlü iğne aracılığı ile dikiş altından geçirerek bağlayın. Bu dikişinizin atmamasını sağlayacaktır.

Kıvrımlar ve Dikişler :

Kumaşımızı düz bir şekilde masamıza yatırıyoruz. 20 cm lik eşit parçalara hayal ederek bölüp işaretliyoruz. Sonrasında a kısmını b nin üzerine kapatıyoruz. Kapattığımız kısmın üst, orta ve alt kısmını iğne ile işaretliyoruz.

bento çanta ile neler yapılır

a ve b üstleri boyunca zigzag dikiş yapılır.

bento çanta yapımı mastarı 2

a sağ alt köşeden tutup sola doğru çekin. c kısmını sola a ve b nin üzerine katlayın. Resimdeki gibi iğne ile işaretleme yapın.

bento çanta yapım aşamaları

c ve b nin alt kısımlarını zigzag dikiş ile birleştirin. Dışa katlamış olduğunuz a kısmını dikişe katmamaya özen gösterin.

bento çanta yapımı mastarı 3

Yanlar

Sonra torbanın iki taraf için genişliğini oluşturunuz. Parçanın sağ üst köşesi ile başlayın. c nin açık köşesi çekin. Sadece a ve b kısımlarını dikiyoruz. Yaklaşık 10-12 cm. sol üst köşeden (çantada olmasını istediğiniz genişliğe bağlı olarak), sol tarafa  45° dikin.

bento çanta nasıl yapılır
bento çanta yapımı mastarı 4

Aynı şekilde c ve b kısımları arasında sağ alt köşe içinde sol üst köşedeki gibi dikiş yapın.

Son olarak da, parçanın sağ tarafını dışa çevirin ve kenarlarını ütüleyin. Sıkı bir zigzag veya düğme dikişi ile yan kesişimleri sabitleyin.

ketenden bento çanta yapımı
keten ile bento çanta yapımı

Ve karşınızda ketenden bento çantınız.

bento çanta yapımı
bento çanta kullanım amacı
keten bento çanta
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı