Keten Kumaştan Minik Kalemlik Yapımı

Bir dikiş ile ilgili el işi projesi ile daha birlikteyiz. Keten kumaşla ilgili kendin yap projelerine devam ediyoruz. Keten ile daha önce bento çanta yapımını göstermiştim. Şimdi de keten kumaşla minik kalemlik yapımını göstereceğim.

Eğer elinizden biraz bile olsa dikiş işi geliyorsa bu projenin de üstesinden gelebilirsiniz. İlla ben bu işi dikişsiz halletmek istiyorum diyenlerdenseniz dikişsiz kalemlik projesine bakmalısınız.

Malzemeler

Keten kalemlik yapımı için gerekli malzemeleri temin etmek sizi çok zorlamayacaktır. Çünkü gerekli olanlar oldukça basit ve dikiş işlemi gerektiren malzemelerden oluşacaktır.

  • 2 kare keten kumaş parçası (bir iç ve bir de dış için)
  • Kare keten kumaşın bir kenar uzunluğundan 8 cm daha uzun 1 fermuar
  • 2 tane 4 cm grogren kurdele ya da fitilli kurdele

Ketenden Kendin Yap Kalemlik Aşamaları

  • Keten kumaşları 20×20 cm boyutlarında kesip hazırlarsanız iş bitiminde 14 cm genişliğinde bir kalemliğiniz olur.
  • Eğer kumaşların bir kenar uzunluğunu iki katına çıkarırsanız kalemlik haricinde kullanabileceğiniz bir tuvalet seyahat çantası da yapılabilir.

Fermuar Takılır

Fermuarı dikiş için aşağıdaki resimde görüldüğü gibi keten kumaşlara iğneleyin. Bu şekilde yapmanız işinizi kolaylaştırır.

Kumaşınızdan çok daha uzun bir fermuara sahip olmanız, fermuarların çekilmesini tamamen mümkün kıldığından, fermuarların dikişini çok daha kolay bir hale getirir.

Merkezlenir

Şimdi fermuarlı ve her iki ucu açık bir tüp şekli edilir. Tüpü ters çevrilir. Fermuar ortada olacak şekilde boru düzleştirilir. Genellikle fermuarın her iki tarafında eşit miktarlarda olduğunu ölçmek için kesme matı kullanın.

Keten Kumaştan Kalemlik
Keten Kumaştan Kalemlik

Şimdi, A ve B köşelerinde, aşağıdaki şemada kumaşların kenarlarını alıp, A ve B birbiriyle buluşana dek, fermuarın altındaki merkeze itin. Sonra bir demir ve pimle birlikte bastırın.

Aşağıdaki şemadaki gibi A ve B köşeleri birbirleriyle buluşana kadar fermuar altında kalacak şekilde kumaşların kenarları alınır. Sonra bir demir ya da iğne yardımı ile bastırılır.

Ardından küçük şerit kurdeleler ikiye katlanır ve üstüne bastırılır. Bunlardan her biri keten kalemliğin uçlarına, A ve B noktaları arasına yerleştirilir.

Uçlar Kapatılır

Şimdi uçlar dikilir. Fermuarın üzerine birkaç kez dikiş yapılır ve sonra fazlalığı düzeltilir. Daha sonra kenara zikzak dikiş yapılır ya da bırakılır.

Daha sonra diğer tarafta yapılır ve kendin yap keten kalemlik kullanıma hazır hale getirilir.

Kaynak: http://www.ecabonline.com/2013/08/small-pouch-pencil-case.html

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı