Kendin Yap Oje İle Kupa Bardak Süslemesi

Ojeler ile kupa bardakları süsleme
Ojeler ile kupa bardakları süsleme

Kupa bardaklar üzerinde bulunan süslemelerin bir benzerini evinizde yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Sanırım hayır bilmiyorduk diye cevaplayacaklar çoğunlukta olacaktır. Evet, bu mümkün; tırnaklarınızı boyamada kullandığınız ojeler ile kupa bardakları süsleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunu hem kendiniz için hem de sevdiklerinize hediye sunmak için yapacağınız bir kendin yap projesi olarak düşünün. Tabi bir resim falan basamazsınız ama yine de ortaya güzel şeyler çıkarabileceğinize emin olabilirsiniz. Ayrıca diğer oje kullanım alanları yazıma da bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Bu kendin yap oje ile kupa bardak boyama işini yapmak sizi hiç zorlamayacak. Kolaylıkla evinde oje bulunduran herkes bu işlemi yapabilir. Tek yapmanız gereken aşağıdaki talimatları birebir uygulamak. Ayrıca Audra Kurtz’un kupa bardak süsleme işlemini nasıl yapıldığınız gösteren videosunu da mutlaka izleyin. Güzel desenli bir kupa yapmak için her şey biraz su, oje, bir kürdan ve ucuz seramik bir kupa.

Kendin Yap Oje ile Kupa Süsleme Malzemeleri

 • Seramik kupa
 • Seçtiğiniz renkte oje (Videoda kullanılan oje markasını tavsiye ederim)
 • Kürdanlar
 • Kupa sığacak kadar derin bir plastik kap
 • Ilık su
 • Kağıt havlu
 • Şeffaf akrilik sprey
Kendin Yap Oje ile Kupa Süsleme
Kendin Yap Oje ile Kupa Süsleme

Oje ile Kupa Bardak Boyama Talimatları

 1. Derin plastik küveti ılık suyla doldurun.
 2. Birkaç damla ojeyi su üzerine dökün ve yayılmasına izin verin.
 3. Eğer ikinci bir renk kullanacaksınız ilk rengin mutlaka ortasına dökün. İkiden fazla renk kullanımında da aynı şey geçerlidir.
 4. Renkleri birbirine karıştırmak için bir kürdan kullanın ve kendi boya tasarımınızı oluşturun. Hızlı olmak önemlidir. Yavaş davranırsanız cila su üstünde kuruyacak bir tabaka oluşturacaktır.
 5. Kupayı düz bir şekilde yukarıdan tutup oje içine daldırın. Aşağı yukarı hareket ettirin. Ya da sadece bir kez daldırıp çıkartın. Bu oluşturmak istediğiniz desene göre değişir. Son olarak düz yukarı kaldırın ve oje tasarımının kupa üzerine aktarıldığını göreceksiniz.
 6. Nazik bir şekilde kağıt havlu ile kurulayın. Sadece kurulayın silme yapmayın. Yoksa tasarımınızı bozmuş olursunuz.
 7. Kupayı 2 ila 3 saat kurumaya bırakın.
 8. Tasarımı, şeffaf bir akrilik spreyle boyayın. Bardağın iç kısmına ve ağzınızın her zaman temas ettiği noktalara denk getirmeyin. Videodaki Krylon Akrilik Spreyi kullanmanızı tavsiye ederim.

Bu tasarımın oldukça hassas olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın. Bunu hediye ettiklerinize de hatırlatın. Yalnızca elde yıkanmalıdır. Bulaşık makinesi, mikrodalga veya yüksek ısıya maruz kalacakları başka bir cihaza bu şekilde dekore edilmiş kupalar koymayınız.

Kaynak: https://youtu.be/uL5oBMF7zNQ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı